Sport Management
SMP w mediach
Sport Management Polska to firma wyspecjalizowana w profesjonalnym marketingu i konsultingu sportowym. SMP wszechstronnie łączy tak różnorodne dziedziny biznesu sportowego jak: konsulting, marketing, management, PR, organizację eventów i szkoleń.

Ekspercka wiedza, szerokie kompetencje i bogata praktyka – taki kapitał od lat znajduje uznanie wśród przedstawicieli świata mediów zarówno biznesowych, marketingowych jak i sportowych.

Grzegorz Kita, Prezes Sport Management Polska, zarządzający firmą od 2002 roku, jest najczęściej cytowanym ekspertem z zakresu biznesu sportowego w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi artykułami, audycjami, transmisjami telewizyjnymi czy innymi przekazami medialnymi.

***
CHCESZ SKORZYSTAĆ BEZPOŚREDNIO I INDYWIDUALNIE Z WIELOLETNICH DOŚWIADCZEŃ BIZNESOWYCH I OBSZERNEJ WIEDZY GRZEGORZA KITY?  Zobacz ofertę 
MENTORING

...................................................................................................................................................................................................,
2014-12-01
Skokinarciarskie.pl
- Skoki narciarskie (...) mają na sobie polski, swoisty znak wysokiej jakości. I co najważniejsze - zarówno sportowej, jak i "kibicowskiej". Wieloletniego króla skoków Adama Małysza zastąpił nie tylko nowy olimpijski "car" skoków narciarskich Kamil Stoch, ale przede wszystkim barwna i utalentowana grupa skoczków. Również Piotr Żyła generuje niezwykle szerokie zainteresowanie i wartość medialną. Dzisiejsza popularność skoków narciarskich to synergia trzech elementów: sukcesów sportowych, barwności postaci i liczby zawodników - komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-11-25
LoveKraków.pl
Skoki na bungee, gokarty, kolej tyrolska, paintball, park trampolin czy escaperoooms no i sama możliwość zwiedzania obiektu – to tylko część atrakcji, jakie można znaleźć na stadionie PGE Arena w Gdańsku. Obiekt, który został zbudowany z myślą o Euro 2012, ma wkrótce zacząć na siebie zarabiać. W tym samym czasie stadion miejski w Krakowie jest wynajmowany już tylko na mecze Wisły Kraków. Kiedy się to zmieni?

Grzegorz Kita, prezes zarządu Sports Management Polska: To z reguły jest zbieg kilku czynników. Trzeba też mieć na uwadze, że nie na wszystkich stadionach jest tak pięknie, jak się wydaje. Jest duża różnica pomiędzy stanem rzeczywistym a wizerunkiem obiektu czy nawet zwykłymi informacjami wysyłanymi do mediów. Czasami jest tak, że powierzchnie mogą być wynajmowane po bardzo preferencyjnych stawkach. I wygląda to super, ale przychody są niskie.
2014-11-21
Onet.pl
Grupa Eurosport nabyła na wyłączność prawa do pokazywania od sezonu 2016/17 przez pięć kolejnych lat sportów zimowych, w tym skoków i biegów narciarskich.

- Gdyby Telewizja Polska teraz straciła prawa, miałaby gigantyczny problem, bo dziś skoki gromadzą miliony widzów. Jednak za dwa lata możemy być w zupełnie innej rzeczywistości. Skoki i biegi narciarskie mogą mocno stracić na popularności. To dzisiaj Kamil Stoch jest u szczytu formy. Nie wiadomo, czy doczekamy się kolejnych Polaków odnoszących sukcesy w tych dyscyplinach w przyszłości – komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-11-15
TVP Info
"Im więcej pieniędzy, tym więcej korupcyjnych pokus"

Menedżer sportu – Grzegorz Kita – o śledztwie CBA w Polskim Związku Piłki Siatkowej.
2014-11-08
Gazeta Wyborcza Kraków
Bogusław Cupiał podzieli się Wisłą? Jest chętny do kupna.

Zanosi się na wielką rewolucję w klubie przy ul. Reymonta. Bogusław Cupiał jest gotowy sprzedać część udziałów w Wiśle. Chętny jest, ale wolałby przejąć od razu cały klub.

Pomysłem na wyjście z długów miałoby być sprzedanie mniejszościowych udziałów w Wiśle. Co to oznacza? Klub liczy, że w zamian za akcje nowy partner miałby wspomóc Wisłę finansowo. Na tym rola sponsora generalnego by się kończyła, bo decyzje i tak podejmowałby Cupiał.

- Nie wyobrażam sobie, by znalazła się firma chętna na pakiet mniejszościowy bez wpływu na to, co się dzieje w klubie - uważa Grzegorz Kita, specjalista od marketingu sportowego, który m.in. wprowadzał ITI do Legii Warszawa.
2014-10-14
Onet.pl
- To był historyczny mecz, spotkanie na Stadionie Narodowym, z przeciwnikiem nigdy niepokonanym, który jeszcze jest aktualnym mistrzem świata. To możliwie najlepsza reklama - mówi Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska.

- Ale mimo wszystko przez wiele lat reprezentacja i jej poziom tak się zdewaluowały, że pewnie marketerzy będą czekali na kolejne potwierdzenia. Pewnie większość z nich będzie chciała kolejnych dowodów sportowych na to, że rodzi się nowa era polskiej piłki, co według mnie właśnie się stało - stwierdza Kita. Po tym sukcesie Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej będzie łatwiej prowadzić poszukiwania głównego sponsora dla reprezentacji, którego nie ma od lipca 2014.
2014-10-03
Press
W niedzielę 28 września Michał Kwiatkowski został w hiszpańskiej Ponferradzie mistrzem świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Kwiatkowski jako pierwszy Polak osiągnął taki sukces w kolarstwie zawodowym, wcześniej wicemistrzem świata w 2000 roku był Zbigniew Spruch.

- Uważam, że potencjał marketingowy Kwiatkowskiego po zwycięstwie gwałtownie wzrósł. Choć tak naprawdę trudno to ocenić, ponieważ był on w środowisku sportowym wcześniej rozpoznawalny i teoretycznie lepiej zapowiadający się niż Rafał Majka - ocenia Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska. Jego zdaniem potencjał marketingowy Kwiatkowskiego wzrósł również z powodu sukcesów Majki: - Szlak Kwiatkowskiemu przetarły sukcesy Majki w Tour de France i Tour de Pologne, które skupiły zainteresowanie polskich odbiorców na kolarstwie. Na tej bazie o wiele bardziej został zauważony sukces Kwiatkowskiego - dodaje Kita.
2014-10-01
Sportmoney.pl
Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, który odbyły się w 7 miastach Polski dobiegły końca. Wielki sportowy sukces naszej narodowej reprezentacji Polski zawładnął umysłami kibiców a członkowie zwycięskiego temu pod wodzą trenera Antigi urośli do miana bohaterów narodowych.

- Mistrzostwa to olbrzymi sukces, zarówno medialny jak i organizacyjny czy frekwencyjny. Szkoda jednak, że tak naprawdę skalę zjawiska można było zobaczyć dopiero na finale. Zakodowanie transmisji meczów przyniosło niestety zubożenie potencjału marketingowego tej imprezy. Świetnie pokazała się większość obiektów sportowych goszczących mistrzostwa i sporo dobrego można powiedzieć o miastach-gospodarzach. Zadziwiająco natomiast przespała te mistrzostwa Warszawa - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-09-24
Puls Biznesu
Okocim został sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. Carlsberg, właściciel marki, wiele nie ryzykuje, zyskać może dużo.

Warzyli, warzyli, aż w końcu piwo się rozlało. Od dziś Okocim, marka należąca do koncernu Carlsberg, będzie sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski. Umowa z Polskim Związkiem Piłki Nożnej (PZPN) obowiązuje do jesieni 2018 r.

Grzegorz Kita, specjalista od marketingu sportowego, uważa, że sponsor inwestujący w dyscyplinę w kryzysie może liczyć na lepsze czasy. Tym bardziej że Stadion Narodowy wciąż jest pełen kibiców na meczach reprezentacji.

— Wynik sportowy ma znaczenie, ale jeśli dyscyplina ma mocną pozycję w umysłach kibiców, to i tak będzie na tapecie w mediach. Ryzyko? Jest mniejsze o tyle, że sponsoring reprezentacji w ostatnich latach bardzo potaniał. Ale jego dyskontowanie to zadanie dla sprawnych marketingowców — ocenia Grzegorz Kita.
2014-09-23
Wirtualne Media
Brak ogólnodostępnych transmisji telewizyjnych z siatkarskich mistrzostw świata mocno osłabił potencjał medialno-marketingowy turnieju, co pokazało zainteresowanie jego finałem. Silniejszy wizerunek ma cała polska drużyna niż jej konkretni zawodnicy - oceniają dla Wirtualnemedia.pl specjaliści od marketingu sportowego.

- Ani internet, ani prasa nie były w stanie tak rozwinąć zainteresowania mistrzostwami, żeby zrekompensować brak ogólnodostępnych transmisji telewizyjnych. Telewizja jest bowiem zdecydowanie najważniejszym kanałem komunikacyjnym dla sportu, o największym zasięgu i sile przekazu. I jeśli nie ma czegoś w telewizji, to prawie nie ma tego w ogóle - stwierdza Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

- Po zdobyciu mistrzostwa świata powinna nadejść kolejna już fala boomu na siatkówkę, zwłaszcza że jej potencjał marketingowy jest obecnie bardzo duży: świeży sukces, wysoka oglądalność ogólnodostępnych transmisji, świetna atmosfera na trybunach, gdzie są kibice reprezentujący pełny przekrój grup konsumenckich, także tych zamożniejszych - podkreśla Grzegorz Kita.
2014-09-02
Home&Market
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem miesięcznika gospodarczego "Home&Market"

W nim m.in. "Marketing w rytmie samby" obszerny dwukolumnowy wywiad z prezesem SMP - Grzegorzem Kitą.
2014-08-29
LoveKraków.pl
Zarządca Kraków Areny chce sprzedać prawa do nazwy, aby utrzymanie obiektu w dużym stopniu nie obciążało gminnego budżetu. W celu rozreklamowania konkursu ofert na sponsora tytularnego pracownicy ARM wymyślili nietypowe hasło reklamowe: „Młoda, atrakcyjna pozna solidnego i bogatego sponsora na lata”

- Hasło teoretycznie nie wygląda najlepiej, ale wbrew pozorom nie jest złe. Na rynku naming rights (prawa do nazwy własności, np. wydarzenia lub obiektu – przyp. red.) rządzi pragmatyka. Wiele obiektów w Polsce pomimo upływu wielu lat nadal nie ma sponsorów tytularnych, więc w tym obszarze najważniejsze jest działanie skuteczne lub innowacyjne, które zaintryguje lub przyciągnie uwagę sponsorów – komentuje dla LoveKraków.pl Grzegorz Kita.
2014-08-20
Sportmoney.pl
71 edycja Tour de Pologne zakończyła się szczęśliwie dla polskiego kolarstwa. Oto bowiem po 11 latach na pierwszym miejscu podium wyścigu organizowanego przez Czesława Langa stanął Polak. Fenomenalną formę Rafał Majka pokazał również na najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim na świecie – Tour de France. Kolarz teamu Tinkoff-Saxo wygrał dwa ciężkie etapy i został najlepszym góralem Wielkiej Pętli.

Na pewno nie od razu i nie w sposób gwałtowny ale docelowo sukces Rafała Majki może zmienić polskie kolarstwo. Zawsze gwiazda czy twarz dyscypliny wpływa na zwiększenie zainteresowania mediów, kibiców czy też nowej fali uprawiających. Przez lata nie mieliśmy takiego kolarza i samo kolarstwo też odeszło w zapomnienie - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-08-14
Onet.pl
Legia powinna kontynuować procedurę odwoławczą od decyzji UEFA. Legia bardzo zyskuje marketingowo i pod względem PR, jako zespół z potencjałem sportowym, który został sportowo skrzywdzony - uważa Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-08-04
Wirtualne Media
Choć Polsat deklaruje, że nie pokaże siatkarskich mistrzostw świata w otwartym kanale, to eksperci od marketingu twierdzą, że i wszystko się jeszcze w tej kwestii może zmienić. Wszyscy zgodnie podkreślają, że Polsat kilka lat temu przepłacił za prawa do tych transmisji i teraz szuka sposób na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy.

Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska

Z pewnością sytuacja jest niezwykła i dziwna ale także dynamiczna więc sporo się jeszcze może zmienić. Sądzę, że cała sytuacja nie jest wynikiem pojedynczego czynnika ale wypadkową kilku zmiennych. Przede wszystkim parę lat temu mocno przeszacowano wartość zakupu praw telewizyjnych. Prawdopodobnie teraz próbowano w jakiś sposób minimalizować obciążenia ustalając za wysokie ceny dla reklamodawców, sponsorów czy innych stacji telewizyjnych. Trzeba też mieć świadomość, że siatkówka reprezentacyjna jest tak mocno kojarzona z Plusem, że wielu marketerów uznaje za nieefektywne i niecelowe jakiekolwiek angażowanie się w tą dyscyplinę. Z kolei system odpłatnych transmisji nie wychodzi Polsatowi źle więc może ich doświadczenia pozwalają im przypuszczać, że jest to remedium na obecną sytuację finansową tego projektu.
2014-07-29
Onet.pl
Po Tour de France udział Rafała Majki w reklamie wart jest już kilkaset tysięcy złotych.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, na dziś wycenia wartość marketingową polskiego kolarza na 200-300 tys. zł, ale podkreśla, że systematycznie będzie ona wzrastać. - W przypadku Majki ważny jest także charakter i styl, w jakim odniósł zwycięstwo. Stało się to nie tylko w najsłynniejszym wyścigu świata, ale w sposób dynamiczny, przekonujący i efektowny. Majka to sobie wywalczył, wyszarpał - zauważa Kita.

I dodaje: - Trudno wyobrazić sobie lepszy czasowy cykl przyczynowo-skutkowy, jak sytuacja, w której odnosi historyczne sukcesy w Tour de France, daje się poznać polskiej widowni. I za chwilę ta widownia i marketerzy mogą mu się przyjrzeć na własnym podwórku. Nie ma lepszej sposobności, by ta popularność rosła - uważa Kita.
2014-07-29
Wirtualne Media
PZPN z pewnością prowadzi zaawansowane rozmowy z różnymi firmami zainteresowanymi sponsorowaniem reprezentacji. Tych firm jest zresztą spora grupa. Pozostaje jednak kilka dużych problemów. Przede wszystkim taki sponsoring to duży projekt finansowy, bo wiadomo, że nowy sponsor będzie płacił za to rocznie kilka milionów złotych. A to znaczący wydatek dla każdej firmy.

Ponadto na takiej współpracy negatywnie odciskają się wciąż niezadawalające wyniki sportowe naszej reprezentacji, które utrzymują się nie przez rok czy dwa, ale prawie od sześciu lat. Przez cały ten okres drużyna narodowa przynosiła nam przede wszystkim rozczarowania. Ponadto wyczerpał się już wizerunkowy efekt nowości związany z tym, że jesienią 2012 roku kierowanie PZPN-em przejął Zbigniew Boniek, po który spodziewano się sukcesów i wielu zmian na lepsze. Dzisiaj wyniki polskiej piłki są nadal słabe, a magia Bońka przestała działać - mówi Grzegorz Kita, szef SMP.
2014-07-17
PRoto.pl
Największy polski, specjalistyczny portal dot. PR przeprowadził obszerny wywiad z Grzegorzem Kitą, prezesem zarządu Sport Management Polska, o mundialu w Brazylii.

"Można powiedzieć, że marki w Polsce ogrzewały się w cieniu mundialu. Głównie oczywiście poprzez emisję reklam przy meczach, a nie poprzez fakt sponsoringu samego wydarzenia. Całkiem nieźle poradziły sobie polskie marki piwne. Szczególnie podobały mi się na pewno dwie kampanie. Pierwsza to „Prosta taktyka na mecz” z Arkadiuszem Jakubikiem dot. Tyskiego. Kolejna to reklama Warki „Akcja na mecz” - mówi Grzegorz Kita.
2014-07-14
TVN24 BiS
Jak wpływa Mundial na wartości transferowe zawodników?
Którzy zawodnicy zyskali najbardziej a których wartość nie zmieniła się?
Czym różni się wartość transferowa od asset value?

Na pytania odpowiadał gość specjalny studia TVN24 BiS - Grzegorz Kita, prezes SMP.

Więcej na antenie..
2014-07-09
Przegląd Sportowy
Grzegorz Kita
Prezes Sport Management Polska

Kupowanie piłkarzy pod wpływem ich dobrego występu na Euro czy mundialu ma swoje plusy i minusy. Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że wielkie turnieje są rzadką okazją do przyjrzenia się zawodnikom których normalnie nie widać albo gubią się w ogromnym tłumie graczy obserwowanych. Dla takich reprezentantów Kostaryki czy Algierii turniej w Brazylii jest szansą na wygranie sobie w kilka tygodni lepszego życia, a dla klubów możliwością przyjrzenia się piłkarzom, na których normalnie nawet by nie spojrzały. Wszyscy trenerzy patrzą w jeden punkt, tak jak w teatrze. O każdym piłkarzu muszą sobie wyrobić jakąś opinię.

Z drugiej strony po udanych mistrzostwach zawodnik jak i jego menadżer są dużo trudniejszym partnerem do negocjacji. Wewnętrzne poczucie wartości zawodnika skacze i chce dużo więcej pieniędzy, premii czy bonusów. Poza tym często wówczas trzeba ustawić się w długiej kolejce chętnych klubów i nie zawsze uda nam się do upatrzonego gracza dopchać. Dlatego lepiej z upatrzonym piłkarzem podpisać umowę przed turniejem, ewentualnie zawierając w niej dodatkowe klauzule związane z udanym lub nie występem na mistrzostwach.
2014-07-08
Express Bydgoski
Temat „naming rights” nie jest w Polsce niczym nowym, ale jednak od lat ten rynek u nas tylko raczkuje. Jest to dziwne, zwłaszcza że buduje się sporo ciekawych i nowoczesnych obiektów sportowych. Niestety, większość z nich nie ma sponsora tytularnego. W Stanach Zjednoczonych w większych miastach prawie każdy obiekt sportowy ma nazwę sponsora. Nic dziwnego. Jest to jedna z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych form sponsoringu w sporcie. Nie ma tu choćby ryzyka związanego ze spadkiem zespołu do niższej klasy rozgrywkowej. Za stosunkowo niewielkie pieniądze, przynajmniej w Polsce, firma może być kojarzona z monumentalną budowlą o dużej wartości i ciekawymi eventami tam się odbywającymi. W świadomości odbiorcy powstaje często też wrażenie, że dana hala czy stadion jest obiektem należącym do sponsora co podnosi rangę firmy. Marketingowo taki „deal” bardzo się zwraca, bo wysoka liczba użycia nazwy marki w ciągu roku i jej silna ekspozycja sprawiają, iż osiągamy bardzo duży wskaźnik tzw. ekwiwalentu reklamowego. Chodzi o to, że zysk z reklamy w takiej formie przekracza kilku a nawet kilkunastokrotnie cenę, którą za to zapłaciliśmy. Jest to dla sponsora świetny układ, szczególnie, że na rodzimym rynku ciągle jeszcze ceny są przystępne. Jeśli komuś zależy na podniesieniu popularności i rozpoznawalności marki, to jest to świetne narzędzie - mówi Grzegorz Kita, szef SMP.
2014-07-03
Presservice
Justyna Kowalczyk przestała być twarzą Raiffeisen Polbank. Umowa, która wygasła kilka dni temu, nie została przedłużona. Bank wprawdzie deklaruje, że prowadzone są dalsze negocjacje ale podstawowa współpraca została zakończona.

Przy kilkuletnim i tak intensywnym rodzaju działań reklamowych najlepszym wariantem byłoby stopniowe, etapowe "wygaszanie" współpracy z zawodniczką, oparte na wspólnych rozwiązaniach - mówi Grzegorz Kita, prezes SMP.


Więcej w newsletterze Presserwisu..
2014-06-12
Wirtualne Media
Polska branża reklamowa na mundialu wierzy w Brazylię, Niemców i Ronaldo, Nike wygra z Adidasem.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mundial na kontynencie Ameryki Południowej odbędzie się po raz pierwszy od 36 lat. W związku z tym życzyłbym sobie monumentalnego finału, w którym spotkałyby się dwie potęgi z tego kontynentu: Brazylia i Argentyna oraz wyniku 3:2 dla Brazylii.

Chociaż, w drugiej kolejności życzyłbym sobie też powtórki i rewanżu historycznego meczu Brazylia - Urugwaj z 1950 roku kiedy to na słynnej Maracanie, w obecności 200 tys. widzów Urugwaj wydarł Brazylii tytuł Mistrzów Świata wygrywając 2:1. Byłaby to wspaniała futbolowa pętla czasu - mówi Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska.
2014-06-06
Puls Biznesu
Zajmująca się dystrybucją narzędzi firma Profix spod Nowego Dworu Mazowieckiego została sponsorem motocyklowego zespołu wyścigowego BMW Motorsport, startującego m.in. w Alpe Adria Championship, cyklu będącym przedsionkiem motocyklowej Formuły 1, czyli MotoGP.

- Umowa wiążąca sponsoring zespołu z używaniem przez jego mechaników reklamowanych narzędzi należy ocenić pozytywnie. W czasach gdy konsument ma bardzo łatwy dostęp do informacji, kluczowa jest wiarygodność relacji marketingowych. Jeśli sportowiec coś reklamuje, ale naprawdę nie używa, to prędzej czy później wychodzi to na jaw. Często np. wymyka się to jemu lub komuś z jego otoczenia chociażby w udzielanych wywiadach. Nie dyskwalifikuje to sensu takich działań reklamowych ale może je znacząco osłabiać. A w tym przypadku trzeba jeszcze pamiętać o specyfice branży. Większość ludzi zainteresowanych sportami motorowymi stara się powielać wzorce zaczerpnięte z zespołów sportowych – komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, firmy specjalizującej się w marketingu sportowym.
2014-05-08
PRoto
Głośna akcja, dzięki której banan stał się symbolem sprzeciwu wobec rasizmu, okazała się kampanią PR-ową. Na jednym z meczów hiszpańskiej ekstraklasy kibic rzucił tym owocem w zawodnika Barcelony Daniego Alvesa, który podniósł go z murawy i po prostu zjadł. W geście sprzeciwu wobec stadionowego rasizmu inni piłkarze zaczęli publikować w mediach społecznościowych zdjęcia, na których również jedzą banany. Pierwszy był kolega Alvesa z Barcelony który, jak się później okazało, współpracował z agencją PR.

Trudno wymagać od Neymara, aby zainicjował swoją akcję bez takiego zdarzenia. W końcu był to integralny bodziec, aby w ogóle móc rozpocząć działania. Bez takiego zdarzenia Neymar nie mógł po prostu rozpocząć swojej akcji więc był w pewnym sensie zdany na przypadek - specjalnie dla PRoto komentuje Grzegorz Kita, CEO w Sport Management Polska.
2014-05-06
sportmoney.pl
„Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Krakowie w 2022 roku może stać się kołem zamachowym rozwoju Krakowa i Małopolski. Igrzyska to szansa na pozyskanie znaczących inwestycji wykonanych za pieniądze z budżetu centralnego oraz Unii Europejskiej, które ominęły nas podczas futbolowego Euro 2012″ – podaje oficjalna strona komitetu konkursowego Krakow2022.org. Czy idea organizacji ZIO 2022 w stolicy Małopolski jest słuszna? Czy Kraków ma szanse na wygranie tego wyścigu? Co stanie się z planowaną infrastrukturą sportową po igrzyskach?

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska

Jeśli chodzi o pomysł organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie to jestem na TAK ale w sposób warunkowy i obywatelski. Igrzyska to powód do narodowej dumy i rzadka okazja przyciągnięcia oczu świata. Niemniej jednak konieczna jest stała profesjonalna kontrola wydatków a już szczególnie ich zasadności.
2014-04-23
TNV Style - Miasto Kobiet
W nowym sezonie kultowego talk-show „Miasto kobiet" pojawił się trudny temat organizacji przez Polskę Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022r.

Prowadzące Dorota Wellman i Paulina Młynarska zaprosiły do swojego programu Grzegorza Kitę. Jako główny ekspert dyskusji, w trakcie blisko godzinnego programu musiał zmierzyć się z wieloma trudnymi pytaniami i zagadnieniami.

Zapraszamy do obejrzenia programu.
2014-04-08
Wirtualne Media
W niedzielę na konferencji prasowej po przegranym meczu w Pucharze Davisa Jerzy Janowicz stracił panowanie nad sobą. Zaczął krzyczeć na zgromadzonych na sali dziennikarzy po tym jak jeden z nich zasugerował, że może kibice i media za wysoko postawili młodemu tenisiście poprzeczkę.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl negatywnie ocenia postawę Jerzego Janowicza podczas konferencji prasowej.

- Wielu osobom nie przeszkadzają jego specyficzne ekspresywne zachowania na korcie, darcia koszulek czy nawet kłótnie z sędziami. Natomiast w tej sytuacji nie ma żadnych okoliczności łagodzących. Było to zachowanie nieodpowiedzialne, niedojrzałe i nieprofesjonalne - mówi Grzegorz Kita. - Nie dość, że zawodnik przegrał, to jeszcze ma o to pretensje do całego świata - dodaje.
2014-04-06
Press
Panczenista Zbigniew Bródka, złoty medalista tegorocznych igrzysk w Soczi, dostał pierwszy angaż w reklamie. Zainwestowała w niego OSM Łowicz, producent mleka Łowicz. "Mleko na wagę złota" to hasło promocyjne kampanii mleka marki Łowicz, której twarzą został Bródka.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, szacuje, że Bródka za udział w tej reklamie mógł otrzymać ok. 100 tys. zł. - Sukces sportowy pomaga przyciągnąć uwagę do marki. Za sprawą Bródki mleko z Łowicza wyróżni się na tle konkurencji. Esencją marketingu sportowego jest transfer wizerunku, czyli zwycięstwa sportowca przechodzą na markę - mówi Kita.
2014-03-31
Onet.pl
Być jak Lewandowski, czyli polskie akademie piłkarskie.

Akademie piłkarskie kształcące najmłodszych od lat funkcjonują przy zagranicznych klubach piłkarskich. Czołowe drużyny coraz chętniej otwierają się na bardziej egzotyczne rynki. Np. akademie sygnowane logo FC Barcelony znajdują się m.in. w Japonii, Brazylii, Indiach, Egipcie czy też na Dominikanie.

- W Polsce system kształcenia młodych piłkarzy zaczyna się dynamicznie rozrastać, świadczy o tym choćby rosnąca liczba akademii czy programów piłkarskich. Ale jest to obszar, który trudno skategoryzować – uważa Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-03-31
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
PGE Arena Gdańsk zmieni nazwę? Nikt nie da więcej niż 3-4 mln zł rocznie.

- Osoby związane z gdańskim stadionem powinny zrobić wszystko, żeby nie stracić takiego sponsora - uważa Grzegorz Kita, specjalista ds. marketingu sportowego, prezes Sport Management Polska. - Jednak skoro PGE płaci 7 mln zł rocznie za nazwę w Gdańsku, to dołożenie zaledwie 2 mln zł za obecność na Stadionie Narodowym to z perspektywy spółki najlepszy możliwy interes. Szczególnie, że Narodowy "staniał", bo cena za nazwę powinna oscylować wokół 12-15 mln zł.
2014-03-18
sportmoney
W trakcie igrzysk Rosja bardzo dużo zyskała wizerunkowo na organizacji olimpiady. Potwierdziła swoją mocną pozycję supermocarstwa i zaakcentowała takie atuty jak: nowoczesność, dynamiczność, siłę. Niestety cały ten wysiłek został zmarnowany przez postawę Rosji w trakcie kryzysu na Ukrainie - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska

Nie spodziewam się jakiegoś większego ruchu w dyscyplinach związanych z medalami naszych reprezentantów. Skoki i łyżwiarstwo szybkie nie oferują wystarczającej infrastruktury aby stały się masowe. Niemniej jednak ogólne sukcesy grupy skoczków mogą pociągnąć za sobą nową generację zawodników. W przypadku panczenistów drugie udane igrzyska z rzędu mogą wywołać zainteresowanie uprawianiem tej dyscypliny ale sądzę że będzie to jednak proces rozciągnięty w czasie. Z kolei biegi narciarskie już miały czas na przyciągnięcie kolejnych zawodników i fanów. Uważam, że ta grupa jest stabilna ilościowo i nie będzie się radykalnie powiększała.
2014-03-15
Orange Sport
Operacje plastyczne u sportowców?
Czy to moda czy niezbędne korekty?

Grzegorz Kita był gościem programu na antenie Orange Sport, podczas którego zastanawiano się nad potencjalnym wpływem operacji na wartość marketingową sportowców. Rozważano także przypadek Simony Halep, rumuńskiej tenisistki z pierwszej "10" rankingu WTA, która aby grać lepiej specjalnie poddała się operacji zmniejszenia biustu. Co jak podkreślił Prezes Kita rzeczywiście pozwoliło jej na osiągnięcie znacznie lepszych wyników sportowych.

Więcej na antenie.
2014-03-13
Onet.biznes
Kwestia praw telewizyjnych do Formuły 1 w Polsce wyjaśni się w ostatniej chwili.

– Grono widzów, które zawsze interesowało się Formułą 1, nawet przed Robertem Kubicą, jest raczej ograniczone. Dzięki sukcesom Polaka powiększyło się, ale nie w sposób stały. Dla takiej ograniczonej widowni może nie opłacać się przedłużać licencji i transmitować zawodów – komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. – Nie wierzę, by Polsat praw nie kupił z braku środków, bo na przykład przeznaczył je na inne dyscypliny. Jeżeli by tak zrobił, to raczej na zasadzie uznania, że rachunek ekonomiczny jest niekorzystny – dodaje.
2014-02-15
Orange Sport
Prowadzący lifestylowego magazynu "Bieg przez plotki" na antenie Orange Sport TV połączyli się telefonicznie z Grzegorzem Kitą aby porozmawiać o wpływie osobowości sportowców na walory marketingowe zawodników.

W gronie analizowanych zawodników znalazły się m.in. takie osoby jak Kamil Stoch, Marcin Gortat czy Agnieszka Radwańska.

Więcej na antenie Orange Sport TV..
2014-02-14
Wirtualne Media
Po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach w Soczi Justyna Kowalczyk będzie mogła przebierać w propozycjach reklamowych - oceniają eksperci. Jednak jej sponsor główny Raiffeisen Polbank nie deklaruje, czy będzie chciał przedłużyć z nią umowę.

Po tym jak Justyna Kowalczyk wygrała w czwartek olimpijski bieg stylem klasycznym, zdecydowanie wzmocniła swój wizerunek mistrzyni. - Mimo kontuzji, którą w mediach analizowano na wszystkie sposoby, i porażki w pierwszym biegu udało jej się zdobyć złoto. Okazała się prawdziwym herosem sportowym, pokazała też swoje walory charakterologiczne - opisuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2014-02-13
Onet.pl
Piotr Żyła nie wystąpił w niedzielnych skokach podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, choć reklamodawcy właśnie na niego postawili w swoich kampaniach. Jednak zdaniem przedstawicieli branży marketingu sportowego, raczej nie zaszkodzi to jemu lub promowanym przez niego markom.

- Myślę, że reklamodawcy też nie oczekują ponadnormatywnie, bo w zawód sportowca wpisane jest ryzyko - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. I dodaje: - Nie chce mi się wierzyć, że któryś ze sponsorów był tak nieprofesjonalny, aby od "zawodnika na dorobku" oczekiwać, że ten na olimpiadzie będzie miał gwarantowane sukcesy sportowe. Oczekiwać byśmy mogli od Stocha, bo po pierwsze jest stabilny w długim okresie, a po drugie jego forma przed igrzyskami była potwierdzona.
2014-02-10
Onet.pl
Po zdobyciu złotego medalu podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi wzrosła wartość marketingowa skoczka narciarskiego Kamila Stocha.Specjaliści od marketingu sportowego podkreślają, że sukces na zawodach tej rangi gwarantuje znaczący wzrost wartości marketingowej zawodnika.

- Olimpiady to absolutny top. Odbywają się raz na cztery lata, a sukces na takiej imprezie nobilituje sportowca i pozwala mu przejść do historii - zauważa Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Grzegorz Kita przed wczorajszymi skokami udział Stocha w pojedynczej, dużej kampanii wyceniał na około 250 tys. zł. - Teraz jego wartość reklamowa wzrasta do około 500 tys. zł. Natomiast gdyby zdobył indywidualne dwa złote medale, to jego wartość za kontrakt reklamowy o dużej skali mogłaby osiągnąć 1-1,2 miliona złotych - ocenia Kita.
2014-02-10
Radio PiN
Grzegorz Kita został zaproszony do audycji "Dobry Program Gospodarczy"

Jak zmienia się wartość sportowca po zdobyciu złotego medalu?
Czym marketingowo różni się medal olimpijski od medalu Mistrzostw Świata?
Ile zarobi Kamil Stoch?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.
2014-02-10
TVN24 BiS
Do studia TVN24 BiS został zaproszony Grzegorz Kita, prezes SMP.

Jak zdywersyfikowane są przychody MKOL?
Skąd bierze się tak znacząca progresja przychodów w międzynarodowym ruchu olimpijskim?
Co oznacza TOP Programme?

Więcej na antenie TVN24 BiS
2014-02-07
WP.PL
Rozpoczynające się dziś igrzyska olimpijskie w Soczi będą najdroższe w historii. Ich koszty są kilkunastokrotnie wyższe od wcześniejszych igrzysk w Vancouver i Turynie. Eksperci podkreślają, że trudno policzyć zyski i dokładne koszty organizacji igrzysk, ale finansowym zwycięzcą jest niewątpliwie Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

– MKOl generuje przychody w pewnym sensie bezkosztowe. Sprzedają prawa olimpijskie, generują przychody, które później oczywiście redystrybuują do krajowych komitetów olimpijskich, ale tak jak FIFA przy mundialu, tak przy olimpiadach finansowym królem polowania jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski – podkreśla Grzegorz Kita, prezes Sport Managament Polska.
2014-02-06
TVN24 BiS
TVN24 BiS zaprosił do studia prezesa SMP.
Grzegorz Kita mówił m.in o ekonomicznej stronie olimpizmu, przychodach MKOL czy budżecie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Więcej na antenie TVN24 BiS.
2014-02-05
Marketing przy Kawie
Dla Polaków liczą się tylko dwie dyscypliny zimowe – te, w których osiągamy największe sukcesy, czyli skoki narciarskie i narciarstwo biegowe. Zainteresowanie pozostałymi sportami jest nieduże i, wśród osób, które w ogóle interesują się sportem, wynosi mniej niż 10% – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

– Zainteresowanie Polaków sportami zimowymi znacznie ewoluowało na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Dzisiaj skoki i biegi narciarskie budzą największe zainteresowanie, jednak wcześniej to hokej na lodzie czy łyżwiarstwo figurowe były dyscyplinami, którymi emocjonowali się polscy kibice. W ostatnich dekadach – z braku sukcesów w tych dyscyplinach – popadły one niemal w niepamięć, a zainteresowanie nimi jest niskie – komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, ekspert ARC Rynek i Opinia.
2014-01-30
Wprost
Sportowe sukcesy przyciągają marketingowców. A oni - pieniądze.
Spektakularne wyniki sportowców, jak wygrana Łukasza Kubota w deblu w Australian Open, przyciągają uwagę marketingowców. Osiągnięcie sukcesu to jednak dopiero początek, bo tu liczy się powtarzalność. Marketingowcy są natomiast coraz bardziej świadomi możliwości, jakie oferują im najpopularniejsze dyscypliny sportowe.

– Sportowy sukces to przepustka uchylająca wcześniej zamknięte drzwi. Ale to nie działa automatycznie. By sukces wykorzystać, trzeba dalej działać, trzeba się pokazywać, bywać, rozmawiać z marketingowcami. Rzadko zdarza się, żeby po jakimś sukcesie natychmiast pojawiali się sponsorzy z lukratywnymi ofertami. To znacznie dłuższy proces, dlatego najlepiej, jeśli sukcesy się powtarza – mówi Grzegorz Kita, prezes firmy Sport Management Polska.
2014-01-16
Puls Biznesu
Rajd Monte Carlo rozpoczyna nowy sezon WRC. Historia zatoczyła koło, bo kilkadziesiąt lat temu alpejskie odcinki wokół księstwa pokonywał Sobiesław Zasada, ikona polskich rajdów, później znany przedsiębiorca. W tym roku na starcie jest Lotos, który postanowił wyłożyć pieniądze na cały sezon Kubicy w WRC, czyli w mistrzostwach świata i najbardziej prestiżowej serii rajdowej na świecie. Kubica przynosi też do stajni Lotosu globalne zainteresowanie. Rajdy choć Formułą 1 nie są, to i tak mogą być potężną trampoliną marketingową.

- Formuła 1 i WRC to serie z kompletnie różnych półek. Wyścigi F1 są najlepiej rozwiniętym produktem sportowym i nie ma innej dyscypliny w sportach motorowych, która miałaby taką skuteczność przekazu telewizyjnego. Każdy koncern związany z motoryzacją musi prowadzić działania oparte na sporcie motorowym, a WRC, mimo że jest serią, która prestiżem ustępuje Formule 1, nadal jest produktem najwyższej klasy - twierdzi Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska.
2014-01-08
TVN24 BiS
FIFA rozważa koncepcję, aby piłkarskie mistrzostwa świata w 2022 roku nie odbyły się w lecie. Impreza w Katarze zostanie przełożona najprawdopodobniej na okres między listopadem a styczniem. Informację podała agencja AFP powołując się na sekretarza generalnego FIFA Jerome'a Valcke.

W opinii Grzegorza Kity nie jest to wariant niemożliwy a okres pozostający do Mundialu na tyle długi, że consensus pomiędzy ligami europejskimi, FIFA i organizatorami jest możliwy do wypracowania.

Więcej na antenie TVN24 BiS.
Sport Management Polska jest autorem promocyjnego sukcesu polskiego pływania. W latach 2005-08 SMP był wyłącznym przedstawicielem Polskiego Związku Pływackiego w zakresie marketingu. Oprócz promocji dyscypliny firma stworzyła także dwa, wielkie programy sponsoringowe -dla Bioton S.A. oraz Telefonii Dialog S.A. [2005-08]
Sport Management Polska we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia opracował na zlecenie Grupy Tauron unikalną metodologię badawczą. Zrealizowana na poziomie standardów światowych, metodologia służy do doboru, planowania, analizowania i raportowania efektywności działań sponsoringowych [2009]
agencja marketingu sportowego, marketing sportowy agencje