Sport Management
SMP w mediach
Sport Management Polska to firma wyspecjalizowana w profesjonalnym marketingu i konsultingu sportowym. SMP wszechstronnie łączy tak różnorodne dziedziny biznesu sportowego jak: konsulting, marketing, management, PR, organizację eventów i szkoleń.

Ekspercka wiedza, szerokie kompetencje i bogata praktyka – taki kapitał od lat znajduje uznanie wśród przedstawicieli świata mediów zarówno biznesowych, marketingowych jak i sportowych.

Grzegorz Kita, Prezes Sport Management Polska, zarządzający firmą od 2002 roku, jest najczęściej cytowanym ekspertem z zakresu biznesu sportowego w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi artykułami, audycjami, transmisjami telewizyjnymi czy innymi przekazami medialnymi.

***
CHCESZ SKORZYSTAĆ BEZPOŚREDNIO I INDYWIDUALNIE Z WIELOLETNICH DOŚWIADCZEŃ BIZNESOWYCH I OBSZERNEJ WIEDZY GRZEGORZA KITY?  Zobacz ofertę 
MENTORING

...................................................................................................................................................................................................,
2015-12-31
Przegląd Sportowy
Bałagan informacyjny to także wina Wisły, która całkowicie pokpiła komunikację z kibicami. Od nominacji Piotra Dunina-Suligostowskiego na stanowisko prezesa mija dziś 10 dni, Pawłowski trenerem został 9 dni temu. Do dziś nie zorganizowano konferencji prasowych. Ba! Na stronie internetowej klubu nie pojawiły się choćby krótkie wypowiedzi nowego prezesa czy trenera.

- Bez względu na to, dlaczego tak się dzieje, jest to kolejne, niepotrzebne narażanie się kibicom i potencjalnym sponsorom. Takie działanie jest mało profesjonalne i nie przystaje do dzisiejszych standardów komunikacyjnych - ocenia specjalista od marketingu sportowego, Grzegorz Kita.
2015-11-09
Gazeta Wyborcza
Grupa Energa będzie nowym sponsorem tytularnym stadionu w Gdańsku Letnicy. Nazwę PGE Arena Gdańsk zastąpi Stadion Energa Gdańsk. Umowa zawarta została na pięć lat. Wartość kontraktu to 22,5 mln zł - co roku spółka płacić ma operatorowi 4,5 mln zł.

Jak pojawienie się marki w nazwie obiektów sportowych wpływa na wizerunek?
- Tzw. naming rights to narzędzie, które znacząco może poprawić wizerunek - ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, specjalista ds. marketingu sportowego.
- Na sponsora w bardzo naturalny sposób przechodzą skojarzenia z obiektem. Jeśli jest to obiekt nowoczesny, wielki to te pozytywne cechy dowartościowują markę sponsora. Drugi element to budowanie świadomości marki, bo naming rights pozwala na wielomiesięcznie wymienianie nazwy firmy w mediach. A wolumen się liczy.

I dodaje: - To bardzo poważna pozycja budżetowa dla stadionu. Wartość rocznych wpływów od Energi można przeliczyć na organizację od 10 do 20 eventów. Także od strony Energi to opłacalna transakcja. Szacuję, że wartość ekwiwalentu medialnego wyniesie 3-5 razy więcej niż wartość kontraktu.
2015-11-02
TVN24
Radwańska wygrała finał WTA Finals. To największy sukces w karierze Polki.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został poproszony o skomentowanie ekonomicznej strony tego sukcesu.

W Singapurze Radwańska zarobiła ponad 8 mln zł. Na tę kwotę złożyły się:
- 151 tys. za udział w turnieju,
- 153 tys. za jedno zwycięstwo w grupie,
- 40 tys. za awans do półfinału,
- 1,75 mln za zwycięstwo w turnieju.

Bardzo dobre były także wyniki niedzielnej oglądalności (średnio 1,5 mln widzów) oraz aktywizacji mediów (1600 publikacji) i social mediów (8666 wpisów na FB/TT) Dwudniowa wartość AVE wyniosła ok. 8,8 mln zł.
2015-11-01
Sporteuro.pl
O kibicach inaczej niż zwykle.
Kibic - klient, konsument, człowiek.
Elementy socjologii i psychologii w otoczeniu ekonomii żużlowego LOTTO Warsaw FIM SGP of Poland 2016.

O współczesnym statusie konsumentów i zachowaniach konsumenckich mówi w obszernym wywiadzie dla sporteuro.pl Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2015-10-16
Przegląd Sportowy
Ile warta jest Wisła Kraków?

Grzegorz Kita nie podejmuje się wyceny. – To kompletnie nieusystematyzowany rynek. Wiele zależy nawet od tego, kto siada do stołu. Gdy przygotowywałem transakcję sprzedaży Legii dla ITI to przedstawiciele ówczesnego właściciela (Polmotu), do momentu podpisania aktu notarialnego, nie wiedzieli, kto jest drugą stroną umowy. Gdyby wiedzieli, że chodzi o ITI, cena od razu skoczyłaby do góry co najmniej 3-4 razy ze względu na nazwiska i kapitał, który za nimi stał – mówi.

– Wisła ma stabilne i zdywersyfikowane przychody, duży nowoczesny stadion, wysoką liczbę sprzedawanych karnetów, potencjał w dochodach z dnia meczowego. To dobre informacje dla potencjalnych inwestorów – dodaje.
2015-10-14
Biznes.pl
- Awans Polaków do finału Euro 2016 oczywiście oznacza dla Polsatu wzrost wartości z praw do transmisji tej imprezy. 10-­milionowa widownia meczu z Irlandią świadczy o wielkiej i wzrastającej popularności naszej reprezentacji – komentuje Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska.

-­ Na wzrost popularności naszej piłkarskiej reprezentacji złożyło się kilka czynników – analizuje Grzegorz Kita. ­ Po pierwsze, mieliśmy grupę, w której oprócz Niemców nie było drużyn, z którymi nie moglibyśmy sobie poradzić. Po drugie, Polacy grali solidnie, a w reprezentacji pojawiły się gwiazdy. Po trzecie, stworzyła się pasjonująca sekwencja końcówki eliminacji: dwa mecze prawie że o wszystko w przeciągu kilku dni (Szkocja­-Polska i Polska-­Irlandia – przyp. red.). Dodatkowo wytworzył się nieoczekiwany efekt synergii: dobry PR naszej drużyny wsparła dynamicznie zwiększająca się popularność samego Roberta Lewandowskiego oparta o jego monumentalny wyczyn w meczu z Wolfsburgiem i grę w lidze niemieckiej – stwierdza Kita.
2015-10-13
WirtualneMedia.pl
Szef Sport Management Polska zwraca uwagę, że dotychczas Robert Lewandowski był utożsamiany z obszarem futbolu, ale ostatnie mecze rozszerzyły świadomość jego marki na obszary ogólnospołeczne: mainstreamowych informacji, kultury masowej, niezwykłych zdarzeń i interesujących ciekawostek.

- W związku z tym liczba potencjalnych konsumentów automatycznie i znacznie wzrosła. Lewandowski to w pewnym sensie rodzaj content futbolu. To dla niego włącza się telewizor czy przychodzi na mecz - dodaje Grzegorz Kita w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W jego ocenie Lewandowski jest silną i znaną marką, która z dnia na dzień jeszcze bardziej i skokowo się umocniła. - Do tej pory grał w wielkim klubie, strzelał bramki, był jednym z liczących się piłkarzy w Europie. Ale w reprezentacji wiele osób czuło niedosyt po jego występach. Prowadził działania marketingowe, ale dość reaktywnie. Teraz przeskoczył półkę marketingową wyżej, stał się katalogowo jeszcze lepszym i bardziej rozpoznawalnym produktem. Natomiast wszystko jest teraz w jego rękach. Dużo możliwości przed nim. W meczu z Wolsfburgiem Lewandowski miał „Dzień Konia”. Teraz wygląda na to, że przekształca to w sportowy i biznesowy „Rok Tygrysa” A może nawet w „Pięć lat Smoka”? - komentuje Grzegorz Kita.
2015-10-12
TVN24 BiŚ
Czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej wpływają na gospodarki innych państw niż kraj-gospodarz?
Które rodzaje wydatków konsumpcyjnych mają najwiekszą dynamikę wzrostu podczas EURO?

Gościem specjalnym programu TVN24 BiŚ był Grzegorz Kita, prezes SMP.
2015-10-08
Brief
Miesięcznik Brief opublikował szeroki wywiad z Grzegorzem Kitą,
CEO - Sport Management Polska.

A w nim m.in. :

- o tym dlaczego warto angażować się w sponsorowanie dużych marek sportowych,
- czy jest to przedsięwzięcie osiągalne dla polskich przedsiębiorstw oraz
- dlaczego ruch Cinkciarza.pl można nazwać historycznym w kontekście rynku marketingu sportowego. 
2015-10-07
WirtualneMedia.pl
W konferencji prasowej, na której w Chicago przedstawiciele Cinkciarz.pl ogłosili współpracę z Chicago Bulls pojawili się byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.

Dla Grzegorza Kity, CEO Sport Management Polska, działania Cinkciarz.pl to spektakularny ruch wizerunkowy, który skupił uwagę i przyniósł dodatkowy rozgłos. - Konsumentów to na pewno zaskoczyło. Każdy ma świadomość, że pozyskanie na takie wydarzenie dwóch prezydentów musiało wymagać wielu zabiegów i było skomplikowane. Świadczy to zatem o inwencji i skuteczności firmy - twierdzi Grzegorz Kita. I dodaje: - Ponadto w powiązaniu z pozostałymi działaniami komunikacyjnymi doprowadziło do wytworzenia pewnego rodzaju synergii promocyjnej. Podniósł tez wiarygodność firmy.

Na pytanie, czy nie lepiej byłoby jednak zaprosić na to wydarzenie celebrytów czy innych sportowców, Grzegorz Kita odpowiada, że teoretycznie byłoby lepiej, ale w praktyce nie wywołałoby to takiego zainteresowania jak w przypadku byłych prezydentów. - W tym przypadku dzięki zaskoczeniu oraz rodzajowi gości, jakimi są prezydenci kraju i obecności aż dwóch uzyskano naprawdę spektakularny efekt. Poza tym w kwestii ewentualnych problemów wizerunkowych problem mogą mieć sami prezydenci a nie angażująca ich marka - zwraca uwagę Kita.
2015-10-07
Press
Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska, zwraca uwagę, że znane drużyny sportowe oprócz sponsora głównego mają wielu innych dużo mniejszych partnerów. - Może się okazać, że to nie jest ogromny kontrakt w sensie kosztowym. Są kluby, które w swojej strukturze sponsoringowej posiadają na poziomie partnerskim nawet kilkadziesiąt podmiotów. Jednak nie zmienia to skali wydarzenia, które jest spektakularne i z rozmachem - ocenia Kita.

- Zrobili wielką rzecz z punktu widzenia komunikacyjnego. Skupili pełną uwagę rynku: wybrali znany klub, dokonali udanego brandingu, zaaranżowali obecność dwóch byłych prezydentów Polski. W celu wzmocnienia przekazu wykupili specjalny czas antenowy w głównych stacjach. A do tego zrobili to z zaskoczenia, co ostatnio rzadko się udaje.
2015-10-01
MICE Poland
Eksperci analizujący wpływ wydarzeń sportowych na miasta, regiony, czy kraje zgodnie podkreślają, że najważniejsza jest przemyślana strategia. Tylko dzięki niej, nawet bardzo wysokie koszty, wynikające chociażby ze stworzenia odpowiedniej infrastruktury sportowej, mogą się opłacić.

– Z moich obserwacji wynika, że niestety nie wszystkie miasta w Polsce wykorzystują potencjał, jaki wynika z organizacji tego typu imprez. Najczęściej uważają, że samo pozyskanie imprezy wystarczy, aby przyciągnąć turystów. Komunikacja związana z eventem najczęściej rozpoczyna się niewiele dni przed imprezą, brakuje odpowiedniej strategii „przed i po”. Nieczęsto organizuje się także dodatkowe imprezy towarzyszące, nawet najprostsze typu np. „100 dni do..”, lub „rok do..”, dzięki którym można by zainteresować destynacją potencjalnych gości jeszcze długo przed wydarzeniem – mówi Grzegorz Kita prezes zarządu Sport Management Polska.
2015-09-28
Biznes.pl
Pięć bramek w dziewięć minut zapewni Robertowi Lewandowskiemu nawet czterokrotny wzrost wartości marketingowej. "Forbes Polska" w 2014 roku na 1,052 mln zł wycenił wizerunek piłkarza, który promował m.in T-­Mobile, Coca­Colę, Philipsa, Orange Polska, Oknoplast, Gillette i Nike.

- Teraz Lewandowski przeskoczył półkę marketingową wyżej, stał się katalogowo zupełnie innym, lepszym i bardziej rozpoznawalnym produktem – ocenia Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska.

Jego zdaniem na rynkach zagranicznych wartość reklamowa Lewandowskiego mogła wzrosnąć nawet czterokrotnie. - Pole do popisu ma tak naprawdę na przynajmniej trzech rynkach. Pierwszy to rynek niemiecki, gdzie Lewandowski jest nieustannie eksponowany. Myślę, że mógłby też występować w kampanii o zasięgu transeuropejskim, a nawet osobno na wzrastających futbolowo rynkach azjatyckich, jak szczególnie np. rynek chiński – mówi Kita.
2015-09-24
Sporteuro.pl
Marketingowcy Śląska Wrocław popisali się nie lada refleksem i już dzień po wyczynie Roberta Lewandowskiego postanowili przekuć jego popularność na promocję klubu.

„Ustrzel piątkę jak Lewy” - wrocławianie postanowili pójść śladem polskiego napastnika i zaoferować kibicom pakiet 5 biletów w cenie 45 złotych. Cena pojedynczej wejściówki w takiej ofercie to 9 zł. Promocja obowiązywała tylko 24 września w godzinach 14-18 i obejmowała sprzedaż biletów na najbliższe spotkanie z liderem ekstraklasy – Piastem Gliwice.

Pomysł pochwalił na swoim blogu Grzegorz Kita, ekspert w dziedzinie marketingu sportowego. - Takich działań właśnie brakuje w polskich klubach - szybkich, kreatywnych, łączących przestrzenie marketingowe (...) Akcja nie tylko w tempo ale i kreatywnie! - napisał prezes Sport Management Polska.
2015-09-16
Gazeta Wyborcza Kraków
W niecały tydzień kibice w ramach akcji "Wisła to moja historia" zebrali ponad 200 tys. zł. Wisła ma kłopot z zapełnieniem stadionu i klubowej kasy, dlatego prosi fanów o wsparcie.

..podobne wątpliwości ma Grzegorz Kita, specjalista ds. marketingu sportowego. - Mam wrażenie, że wyciąganie ręki do kibiców przez taki klub i w ten sposób [forma quasi zbiórki publicznej - przyp. red.] może osłabiać ogólny wizerunek Wisły, niezależnie od jej problemów. Klub daje do zrozumienia, że właściwie stoi pod ścianą. Z drugiej strony takie ciekawe i kreatywne akcje wzbudzają zainteresowanie mediów i sponsorów. Dla firm to sygnał, że kibice są zaangażowani, potrafią się zmobilizować, są dynamiczni i nowocześni, a więc mają potencjał jako grupa konsumencka - ocenia.
2015-08-28
Tempo - Przegląd Sportowy
Grzegorz Kita, ekspert zajmujący się marketingiem w sporcie, zwraca uwagę, że benefity z sukcesów Lewandowskiego w Niemczech dopiero zaczniemy czerpać.

– Bo to proces rozłożony na lata i trudno powiedzieć, żebyśmy teraz z tego korzystali. Przecież polscy piłkarze nie wypełnili Bundesligi. Jest ich tak niewielu, że nie trzeba specjalnie się wysilać, by wymienić każdego. Niemcy dopiero przekonują się do nowej generacji naszych graczy. Wartość wizerunkowo-marketingowa Lewandowskiego jest tam duża, ale to wciąż pojedynczy zawodnik. Błaszczykowski i Piszczek są co najmniej półkę niżej. Sukcesem jest za to niewątpliwie fakt, że Niemcy zaczęli patrzeć na nasz rynek perspektywicznie – uważa Kita.
2015-08-26
Wirtualne Media
Zdaniem pytanych przez Wirtualnemedia.pl ekspertów od marketingu i mediów sportowych utrata transmisji tych lig to solidny cios wizerunkowy dla nc+.

- Tym mocniejszy, że dotyczy oferty serwowanej przez lata, a ubytek dotyczy kilku ważnych produktów ligowych. Jednocześnie ze względu na skumulowanie tych informacji jest to przesilenie i mocny bodziec dla abonentów, aby mocno akcentować swoje niezadowolenie. Tym bardziej że ziarno pada na żyzny grunt przygotowany w pewnym sensie perturbacjami abonenckimi z okresu połączenia platform - komentuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

W jego opinii oszacować poniesione w związku z tym straty jest trudno, bo nie wiadomo, jak duża liczba osób była zainteresowana tymi ligami i posiadaniem abonamentu nc+ tylko z tego względu. - Wbrew pozorom może okazać się, że liczba hard userów nie jest duża, ale jest to głośna i opiniotwórcza grupa - dodaje Kita.
2015-08-18
Press
Canal+ po 18 latach traci prawa do pokazywania piłkarskich lig francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej.

– Dla kibiców te wszystkie informacje o utracie praw do lig brzmią jak sportowy armagedon. Ze względu na skumulowanie tych informacji to mocny uszczerbek na wizerunku platformy – komentuje Grzegorz Kita. – Czy odciśnie się sprzedażowo? Pytanie, jak duża liczba osób była zainteresowana tymi meczami i posiadaniem Canal+ z tego względu – zastanawia się.

– Uważam, że nc+ nie ma czym tego zastąpić w skali 1:1. Nie widzę innego produktu sportowego o takiej specyfice i wartości. Natomiast problem z utratą lig może częściowo złagodzić realizowane już wizerunkowe przeniesienie środka ciężkości oferty stacji na piłkarską Ligę Mistrzów. – mówi Grzegorz Kita.
2015-08-17
ERGO ARENA (oraz inne media)
Dobrego zdania o obiekcie jest Grzegorz Kita – najlepszy w Polsce specjalista w zakresie marketingu sportowego i prezes Sport Management Polska. „ERGO ARENA to jeden z okrętów flagowych polskiego rynku wielkich obiektów widowiskowo-sportowych. Gdańsko-sopocka hala w pewnym sensie pozytywnie przemodelowała rynek obiektów widowiskowo-sportowych w Polsce. Nie tylko szybko zrealizowana została transakcja naming rights, ale przede wszystkim udowodniono jak dynamicznie i wszechstronnie można zarządzać takimi obiektami. Wielość imprez, ich różnorodność, często krajowy charakter oddziaływania to znaki firmowe tej areny” – kończy Grzegorz Kita.

Media różne:
trojmiasto.pl trojmiasto.pl
onet onet
2015-08-01
Wirtualna Polska
- Mam wrażenie, że wokół Ekstraklasy na przestrzeni ostatniego roku dzieją się różne dziwne rzeczy. Mówię o zadziwiającym i nieprofesjonalnym sposobie sprzedaży praw medialnych na ostatnią chwilę. Media podnoszą z kolei udział pośrednika zewnętrznego, w sytuacji gdy wiadome było, że praktycznie jest jeden główny partner w Polsce, czyli platforma NC+. Następuje dziwna zmiana władz spółki, gdzie poprzedni prezes odchodzi bez konkretnego powodu. Pojawiają się informacje o zaskakująco wysokich kosztach funkcjonowania spółki. Wokół niej robi się dziwny klimat. - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Grzegorz Kita, prezes Zarządu Sport Management Polska oraz ekspert z zakresu biznesu sportowego w Polsce.
2015-07-31
Wirtualna Polska
Pod koniec czerwca Ekstraklasa pochwaliła się sprzedażą praw do pokazywania polskiej ligi. Czteroletni kontrakt z NC+ ponoć kosztował 150 mln zł. To ogromna suma. Mogłoby się wydawać, że polskie rozgrywki marketingowo rosną w siłę i pod tym względem gonią ligi zachodnie. Tymczasem liga nie potrafi znaleźć sponsora tytularnego.

- Możliwe, że spółka Ekstraklasa całkowicie skoncentrowała się na sprzedaży praw telewizyjnych. Przychód z tego tytułu jest na tyle duży, że mogli uznać, że jest to priorytet, pomijając przy tym sponsora tytularnego rozgrywek – zastanawia się Grzegorz Kita prezes Zarządu Sport Management Polska oraz ekspert z zakresu biznesu sportowego w Polsce. - Być może wpływ na taki obrót spraw miała również zmiana prezesa. Na pewno jest to sytuacja kompromitująca, dziwna i trudna do wytłumaczenia - mówi Kita.
2015-07-17
Polskie Radio
Na antenie Polskiego Radia redaktor Tomasz Zimoch rozmawiał z Grzegorzem Kitą o obiektach sportowych, ekonomii futbolu i zarządzaniu klubami polskiej Ekstraklasy.
Trzydzieści osiem (!) minut materiału o marketingu i kosultingu sportowym.
2015-07-17
TVN 24 BiŚ
Grzegorz Kita, prezes SMP był gościem specjalnym programu TVN24 BiŚ.
Tematyką programu była historyczna transakcja - PGE Narodowy i rozwój rynku naming rights w Polsce.

Więcej na antenie..
2015-07-17
Presserwis
Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska, tłumaczy, że pierwszy sponsor tytularny obiektu zawsze ma największe korzyści i na długo zapada w pamięć. - Jest to tzw. first naming rights czyli to najsilniejsze. Ten, kto pierwszy wiąże się z obiektem otrzymuje znacznie większe zyski, trwające nawet po wygaśnięciu umowy - dodaje Kita.

Grzegorz Kita uważa, że do nazwy Stadion Narodowy mógł zostać dołączony tylko krótki wyraz. - W sensie frazeologicznym i fonetycznym, które mają istotne a jednocześnie lekceważone znaczenie, to PGE Arena jest nazwą o wiele łatwiejszą, niż PGE Narodowy. Ale sądzę, że PGE Narodowy jest pod pewnymi warunkami nazwą akceptowalną dla mediów i społeczeństwa.
2015-07-17
Dziennik Polski
Do wzrostu zamówień na kostkę brukową i moduły fotowoltaiczne w istotnym stopniu przyczyniła się reklama, jaką dawały udane występy drużyny w I lidze. Właściciele Termaliki Bruk-Betu uznali, że gra w ekstraklasie przyniesie firmie dodatkową renomę, co przełoży się na jeszcze większe zyski.

– Rynek jest przesiąknięty markami i reklamami, więc dla niezbyt znanej firmy ekstraklasa jest idealną platformą promocyjną – zauważa Grzegorz Kita ze Sport Management Polska. – Z drugiej strony jednak ryzyko i nakłady finansowe są dramatycznie większe. Przez ostatnie lata Termalica była zarządzana w sposób samorodny, nie do końca wprawny. Brakuje tam dojrzałego spojrzenia na prowadzenie piłkarskiego biznesu. Może się okazać, że to zespół za mocny na I ligę, a za słaby na ekstraklasę.
2015-07-16
Puls Biznesu
Okiem eksperta
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska

Dla PGE kontrakt ze Stadionem Narodowym to bardzo dobry ruch z wizerunkowego i strategicznego punktu widzenia. Jako firma, która ma ambicje, by być jednym z filarów polskiej gospodarki i liderem rynku energetycznego, PGE musi wspierać najważniejsze produkty sportowe na poziomie narodowym - polskie reprezentacje i najważniejsze dla Polaków miejsca, a takim niewątpliwie jest Stadion Narodowy. To tym istotniejsze, że w najbliższych latach znaczenie marki na rynku energetycznym będzie rosło – już nauczyliśmy się, że zmienienie telekomu czy dostawcy telewizji jest proste i normalne, niedługo tak samo będzie z dostawcami prądu. Dla PGE podpisanie kontraktu to jednak tylko początek i wielkie wyzwanie – firma musi zadbać o komunikację i budowę realnych relacji z konsumentami. Aby by być obecna, widoczna i wiarygodna dla kibiców czy gości Narodowego przy okazji każdej odbywającej się na nim imprezy i dostarczać im dodatkowych atrakcji i korzyści.
2015-07-03
Interia.pl
Grzegorz Kita: Przepaść między Ekstraklasą a Zachodem wciąż jest ogromna

- Legia to jedyny polski klub, który przekroczył przychód w wysokości 100 mln złotych rocznie, a taki Everton, czyli dwudziesty klub Europy wg. rankingu Deloitte, uzyskuje przychód w wysokości prawie 150 mln euro. Przepaść między Ekstraklasą a Zachodem zmniejsza się, ale wciąż jest ogromna - mówi w rozmowie z Interią prezes Sport Management Polska Grzegorz Kita.
2015-06-30
Sport.pl
Amerykański gigant Discovery Communications Inc., właściciel kanałów Discovery Channel i Eurosport, wykupił ogólnoeuropejskie prawa do pokazywania igrzysk olimpijskich od 2018r. aż do 2024 roku. Umowa warta jest blisko 1,5 miliarda dolarów.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska

- Dla mnie to fundamentalna, rewolucyjna zmiana na europejskim rynku praw telewizyjnych, praktycznie nowa rzeczywistość. Amerykanie w pewnym sensie właśnie zdemontowali i "zdemolowali" ten rynek..
2015-06-30
Presserwis
Discovery zacznie od zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2018 roku odbędą się w Pjongczang, w Korei Południowej. Różnica czasu sprawi, że transmisje nie trafią w pory najwyższej oglądalności, co utrudni zadanie nadawcy. Ale i tak uważam, że podbój nowego terytorium się Discovery opłaci. Chcąc kupić pakiet praw na lata 2018-2024, musieli zacząć od pierwszej dostępnej imprezy, a w sumie jednak zgarniają z tortu to, co najlepsze.

Poza wymiarem finansowym igrzyska to także ogromny prestiż dla transmitujących je stacji. Pod tym względem TVP poniosła wielką stratę, nawet jeśli nie zarabiała na igrzyskach, do których miała prawa telewizyjne. Osiągany udział w rynku budował też pozycję i wizerunek. Zresztą nawet Soczi pokazało, że nawet przy wzrastającym o 75% koszcie licencji i braku dotychczasowych usług interaktywnych ogólny przychód TVP z transmisji igrzysk w Soczi wzrósł o 25% w porównaniu do Vancouver.
2015-06-29
Sport.pl
Czy wraz z informacją o nowej umowie telewizyjnej, rozgrywki ligowe doczekają się także sponsora tytularnego?

- Brak sponsora tytularnego generuje trzy główne problemy - tłumaczy Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. - Po pierwsze, brak wpływów dla klubów z tego tytułu. Po drugie, taka pustka tytularna, swoisty brak chętnych, sugeruje potencjalnym sponsorom, że produkt nie jest tak atrakcyjny, jak by się wydawało, a to osłabia markę Ekstraklasy. Po trzecie, sponsor tytularny to, oprócz pieniędzy wynikających z umowy, także marketingowa wartość dodana. Bardzo wartościowa i dynamiczna. To dodatkowe kampanie reklamowe promujące sponsora, ale także ligę, a do tego różnorodne atrakcje i działania dla kibiców, konsumentów takie jak specjalne oferty, promocje, fanzony czy aplikacje i gry mobilne - dodaje.
2015-06-18
Wirtualne Media
Mimo że piłkarska Ekstraklasa w ostatnich latach zyskała na atrakcyjności marketingowej, władze ligi mogą mieć trudności z szybkim pozyskaniem nowego sponsora tytularnego, który nie będzie płacił tak dużo jak w ostatnim okresie T-Mobile Polska - oceniają dla Wirtualnemedia.pl specjaliści od marketingu sportowego. Jest ono o tyle łatwiejsze niż wcześniej, że zdaniem pytanych przez nas ekspertów rozgrywki w ostatnich kilku latach (zwłaszcza od Euro 2012) stały się atrakcyjniejsze biznesowo.

- Z jednej strony coraz lepsza organizacja dni meczowych, ciekawsze studia meczowe w telewizji, nowe, większe stadiony, spory szum informacyjny wokół, reforma rozgrywek. Z drugiej strony wartościowe elementy wizerunkowe: zmiana identyfikacji wizualnej samych rozgrywek czy organizowanie coraz efektowniejszych gal z nagrodami podsumowujących sezon - wylicza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2015-06-11
Proto.pl
Komentarz Grzegorza Kity dotyczący zagadnienia co może być powodem, że w raporcie "Brand Finance Football 50" (2015) na pierwszym miejscu znajduje się Manchester United, w sytuacji gdy to Barcelona jest postrzegana jako najsilniejsza marka i ..najbardziej gorąca.
2015-06-08
Wprost
To śledztwa przeciwko członkom władz FIFA, a nie presja sponsorów skłoniły Seppa Blattera do odejścia – uważa Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Według niego wpływ firm sponsorujących piłkarską federację jest duży, ale nie można go przeceniać – to tylko 30 proc. wszystkich wpływów, poza tym reputacja sponsorów na razie w niewielkim stopniu ucierpiała na skandalu w organizacji.
2015-06-07
Dziennik Gazeta Prawna
NIK o polskim sporcie: Brak pieniędzy nie jest problemem, tylko nieprofesjonalne związki i brak strategii. Kontrola pokazała dobitnie, że sport w Polsce jest zarządzany biurokratycznie z naciskiem na procedury, bez perspektywy efektów.

- Przed czysto matematycznym rozliczaniem efektywności nakładów na sportu w oparciu o liczbę zdobytych medali olimpijskich ostrzega Grzegorz Kita, ekspert marketingu sportowego ze Sport Managment Polska. - W ogóle takie rozliczenia są bardzo trudne i nie zawsze do końca celowe. Bo przecież nie powinno nam tylko chodzić o zdobywanie światowych wyników ale o budowanie kultury sportu w społeczeństwie - tłumaczy nam i dodaje: - Co nie znaczy, że nie powinniśmy próbować się pokusić o pewne kryteria mierzalności wyników sportu choćby po to by związki sportowe miały jakiś konkretny powód do tego by bardziej się starać, by lepiej pracować ze swoimi sportowcami - mówi.

2015-06-05
Onet.tv
Europejskie ligi piłkarskie zarabiają więcej niż kiedykolwiek w historii. Jak wynika z raportu Deloitte, w sezonie 2013/2014 ich przychody przekroczyły 20 mld euro. Wzrost napędza przede wszystkim pięć największych lig – angielska, niemiecka, hiszpańska, włoska i francuska.

"Piłka nożna w Europie jest silna jak nigdy. Pomimo ostatnich lat, które możemy określać w ekonomii mianem lat kryzysów o rozmaitych charakterze, które przetaczały się przez gospodarki, to właściwie każda wartość, którą generuje europejski rynek futbolowy, wzrasta" – wyjaśnia Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management.
2015-05-29
TVN24 BiS
Kongres FIFA, wielkie pieniądze i wielkie zamieszanie wokół..
Reakcje sponsorów, prawa marketingowe i przychody FIFA.

O tym wszystkim rozmawiał zaproszony do studia TVN24 BiS specjalny gość - Grzegorz Kita, prezes SMP.

Więcej na antenie..
2015-05-26
Proto.pl
Alarmujące informacje o warunkach, w jakich robotnicy budują infrastrukturę na Mundial w 2022 roku, pojawiają się w mediach od dawna. W zeszłym tygodniu głos w sprawie warunków pracy na katarskich budowach zabrało nawet trzech sponsorów współpracujących z FIFA (VISA, Coca-Cola i Adidas) Czy te doniesienia mogą przyczynić się do problemów oficjalnych sponsorów turnieju?

„Te informacje mogą pogorszyć wizerunek FIFA ale nie sądzę, żeby odciskały się na sponsorach” – komentuje Kita. Jednocześnie zwraca uwagę na inną kwestię. W jego opinii konsumenci nie powiążą marek sponsorskich z problemami opisywanymi w mediach, o ile te „nie zaangażują się nadmiernie w sytuację, czyli w pewnym sensie same na siebie nie ściągną uwagi”. „Uważam, że najwłaściwszą reakcją jest zachowanie wstrzemięźliwości komunikacyjnej ale nie zupełnej bierności. Stonowane, krótkie oświadczenia i sygnały wysyłane do mediów są poprawne i jak najbardziej na miejscu. Natomiast sponsorzy rzeczywiście powinni więcej wymagać od FIFA i tam kierować mocniej swoje wyrazy zaniepokojenia” – uważa Kita.
2015-05-26
Sporteuro.pl
Narzekamy na brak pieniędzy w polskiej piłce. Złorzeczymy na „piłkarski szrot” ściągany za półdarmo z zagranicy. Gotówka leży tymczasem na ulicy – wystarczy dotrzeć do fanów, którzy chętnie wesprą ukochaną drużynę. Trzeba dać im tylko taką szansę.

Sfera marketingu sportowego to do wielu polskich klubów wciąż czarna magia – o tym czy istnieją widoki na lepsze jutro w obszernym wywiadzie dla sporteuro.pl mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2015-05-26
Rzeczpospolita
Popularny piłkarz Robert Lewandowski wraz z kolegami z Bayernu Monachium promuje turystyczne atrakcje włoskiego regionu - Trydentu (Trentino)

– Wykorzystanie znanych twarzy w reklamie przez region turystyczny to z pewnością dobry zabieg marketingowy, który ma wzbudzić zainteresowanie potencjalnego klienta, a przede wszystkim dzięki oryginalności przebić się przez wszechobecny szum reklamowy – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, firmy specjalizującej się w marketingu sportowym. – Niestety, w moim przekonaniu dobry pomysł nie został przełożony na dobrą reklamę – dodaje Grzegorz Kita.
2015-05-21
Money.pl
Superbrands dla Lewandowskiego.

Portal Money.pl próbował także skontaktować się z Polską Organizacją Turystyczną i spytać, czemu nie wykorzystuje wizerunku Lewego, by zachęcić choćby Niemców do przyjazdu do Polski.

- Nie sądzę, by w jakiejkolwiek z takich organizacji powstał taki pomysł. To wynika z braku innowacyjnych rozwiązań, bo tam raczej myśli się jak pokazać ładnie nasze zamki, pałace i przyrodę. A pomysł jest ciekawy. Tym bardziej, że moim zdaniem Lewandowski mógłby to potraktować patriotycznie i nie wziąłby za to dużo - mówi Grzegorz Kita, ekspert od marketingu sportowego i właściciel firmy Sport Management Polska.
2015-05-12
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Ostatniego dnia maja kończy się umowa z PGE na nazwę gdańskiego stadionu. Arena Operator prowadzi rozmowy o jej przedłużeniu, ale negocjuje też przynajmniej z dwoma innymi firmami.

- To była największa transakcja naming rights w Polsce. Dotąd żadna hala czy stadion nie zbliżył się nawet do tej kwoty - mówi Grzegorz Kita, specjalista ds. marketingu sportowego, prezes Sport Management Polska.

Kontrakt ma zostać podpisany na okres 5-10 lat. Kita obecnie sceptycznie podchodzi do pomysłu podpisywania kontraktów na długi czas.

- Czasy się mocno zmieniły i zdynamizowały. Obecnie na rynku już trzyletni kontrakt uznaję za długi, a pięcioletni to jest eldorado. Często preferowany jest model dwuletniej transakcji z opcją przedłużenia o rok - przyznaje.
2015-04-30
Proto.pl
Maratony a sprawa polska!? Trudny temat, coraz bardziej pełen niuansów..
Z jednej strony to święta sportu i promocja miast. Z drugiej strony niezadowoleni mieszkańcy i paraliże komunikacyjne. Jak wyważyć proporcje?

Grzegorz Kita ze Sport Management Polska zwraca uwagę na duże znaczenie programów ochronnych. „Większość organizatorów maratonów za bardzo skupia się tylko na uczestnikach i kibicach zamiast dbać o całość społeczności lokalnej”.

W opinii Grzegorza Kity warto postawić na dwojakie działania - z jednej strony redukcję niedogodności dla społeczności lokalnej, z drugiej - dostarczanie jej zwiększonych korzyści w postaci np. atrakcji dla widzów. „Tworzenie stref kibica, stref aktywnego wypoczynku, koncertów – ale w taki sposób aby umożliwić jak największej liczbie osób znalezienie alternatywy dla zablokowanych ulic i zmienionych planów dnia”. Ważne też, by dostęp do tych punktów był realny, nie hipotetyczny – zastrzega.
2015-04-24
Superstacja
Stadion Narodowy powoli wychodzi na prostą. W 2014 roku strata wyniosła niewiele ponad 1 mln złotych, gdy w 2013 było to jeszcze około 12 mln. Jak przewiduje operator obiektu - spółka PL.2012+, w 2015 roku po raz pierwszy wynik finansowy będzie dodatni, przewidywany zysk ma oscylować na poziomie 1,5 mln.

Poproszony o komentarz Grzegorz Kita zwraca uwagę na udaną zmianę managementu obiektu oraz wprowadzenie zarządzania 360' połączonego z jednoczesną redukcją kosztów.

W ubiegłym roku na Stadionie Narodowym miało miejsce ponad 500 wydarzeń, w których uczestniczyło 1,8 mln osób. Tych największych planowano przeprowadzić 21- ostatecznie odbyło się 28. Sukcesem jest także doprowadzenie do wynajęcia wszystkich powierzchni komercyjnych.
2015-04-16
Dzień Dobry Białystok!
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zawodników do lat 21 w 2017 r. mogą być szansą dla mniejszych miast w Polsce. Zainteresowanie rozgrywkami będzie wprawdzie znacznie niższe niż podczas Euro 2012, ale i tak przyznanie naszemu krajowi tych rozgrywek daje duże możliwości.

‒ Arenami tych mistrzostw będą stadiony mniejsze o wielkości 12, 15 czy 20 tys. widzów, z wyjątkiem Stadionu Narodowego. To obiekty, gdzie łatwiej uzyskać dobrą frekwencję. To bardzo mocno wpłynie na rozwój rynku lokalnego. Z całą pewnością turniej będzie bardziej zauważalny w Gdyni, Kielcach, Lublinie niż np. w Poznaniu czy we Wrocławiu. Te stadiony są za duże, w tych miastach za dużo się dzieje ‒ wyjaśnia Grzegorz Kita ze Sport Management Polska.
2015-04-02
Wiadomości Handlowe
Specjalistyczny miesięcznik "Wiadomości Handlowe" przeprowadził obszerny wywiad z Prezesem Kitą na temat synergii napojów i rynku sportowego.

Począwszy od wód mineralnych, poprzez energetyki a skończywszy na ..piwie!
Na dwóch kolumnach wywiadu m.in. : mistrzowskie strategie Red Bulla, dynamiczne narodziny i wzlot Oshee czy wody mineralne podbijające kolejne reprezentacje Polski..

Więcej w wydaniu drukowanym magazynu..
2015-03-20
Onet
Gdy David Beckham zaczynał przygodę z seniorską piłką, rolą zawodnika była przede wszystkim... gra w piłkę. Raczej nikt nie przypuszczał, że ponad 20 lat później piłkarze będą wybiegać na murawę w różowych korkach, staną się celebrytami pozującymi na ściankach i zgarniającymi krocie nie tylko za występy na boisku.

- Uważam, że nie ma takiego polskiego piłkarza, który pod względem marketingowym mógłby w pełni dorównać Beckhamowi - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. Jego zdaniem Beckham był tworem idealnym - prezentował bowiem nie tylko wysoki poziom sportowy, ale posiadał również instynkt mediowy, charyzmę i wyróżniał się mocnym charakterem. A gdy rozpatruje się danego zawodnika pod kątem potencjału marketingowego, osobowość jest często równie istotna, jak wyniki sportowe. Razem dają ogromną synergię marketingową.
2015-03-01
CoachingRoom.pl
„Jak cię widzą, tak cię piszą” – znane przysłowie znajduje również odzwierciedlenie w świecie sportu. Jak to się dzieje, że o niektórych sportowcach się mówi, a wysokie wyniki innych przechodzą bez echa? Dlaczego jednym jest łatwiej o pozyskanie sponsora, otrzymują angaże w reklamach, stają się twarzami znanych marek? Oceniając wartość medialną sportowca należy przyjrzeć się jego osobie - nie tylko jakie osiąga wyniki, ale jaką ma osobowość. Jednym słowem czy jest osobą medialną.

„Wynik sportowy, w wielu wypadkach może być trampoliną, natomiast marketingowo z reguły wygrywa ten, który potrafi dodać do niego swoją atrakcyjną osobowość. Swoją charyzmą przyciąga media, jest aktywny, chętnie udziela wywiadów. Żyje w świadomości konsumentów również poza sportem. Dobrym przykładem tego zjawiska jest Krzysztof Hołowczyc, który mimo braku spektakularnych sukcesów jest niesamowicie medialną osobowością, czym zdobywa sympatię Polaków, a co za tym idzie sponsorów” – mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2015-02-12
Puls Biznesu
Lotos zagra z piłkarzami.
Gdański koncern paliwowy przez cztery lata będzie sponsorem głównym piłkarskiej reprezentacji Polski.

- Dla Lotosu związanie się z piłkarską reprezentacją Polski to bardzo dobry ruch, i to z kilku względów. Po pierwsze, to kwestia ceny {...}. Po drugie, Lotos musi zmagać się z marketingowym postrzeganiem go jako marki słabszej, drugiej po Orlenie. Zostając sponsorem głównym reprezentacji pokazuje, że też jest graczem pierwszoligowym, co nie jest bez znaczenia w walce o klienta detalicznego na stacjach. Po trzecie wreszcie, Lotos jako koncern paliwowy z oczywistych względów musi inwestować duże pieniądze w sponsoring sportów motorowych, który jest drogi, a nie przekłada się na dużą ekspozycję medialną. Tu za mniejsze pieniądze marka zyskuje pewne miejsce na ekranach telewizorów i szeroki dostęp do milionów konsumentów, a korzyści mogą się jeszcze mnożyć, bo piłkarze grają ostatnio coraz lepiej - ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2015-02-09
Wirtualne Media
Sukces Rafała Sonika w tegorocznym Rajdzie Dakar to szansa na popularyzację i przyciągnięcie nowych sponsorów do sportów motorowych w Polsce.

Dotychczasowi sponsorzy muszą jednak przemyśleć swoją strategię. Sukces w Ameryce Południowej odniosło bowiem dwóch kierowców, których nie wspierają największe polskie koncerny - mówi Grzegorz Kita.
2015-02-05
LoveKraków.pl
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie sponsorów Białej Gwiazdy. Nie było ich wielu. Co bardziej złośliwi w komentarzach na stronie klubowej pytali: „Kogo?”. I to pytanie jest zasadne, ponieważ oprócz Tele-Foniki, Adidasa oraz Totolotka, klub nie ma poważnego sponsora, który mógłby podźwignąć spółkę z finansowej zapaści.

Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management Polska, w kontekście braku zainteresowania przedsiębiorców w sprawie braku chęci wynajmu przestrzeni na stadionie Wisły i potencjalnych zysków z tego płynących, twierdzi, że sama Wisła Kraków była też przez lata postrzegana jak klub czy raczej teren jednego aktora, czyli Bogusława Cupiała.

– Być może dlatego inni biznesmeni nie decydowali się na wynajmowanie tam powierzchni. Druga sprawa, że również Wisła nie dążyła za wszelką cenę do wynajmu przestrzeni, ponieważ jej finanse z reguły były stabilne, a jak nie, to istniały uzasadnione przesłanki, że takie będą, czyli że właściciel ponownie doinwestuje klub – twierdzi Kita.
2015-02-04
Biznes.pl
Nadszedł dobry czas na sponsoring szczypiornistów
Zdo­by­cie brą­zo­we­go me­da­lu Mi­strzostw Świa­ta w piłce ręcz­nej zwięk­szy po­pu­lar­ność tej dys­cy­pli­ny w Pol­sce, co może się prze­ło­żyć na kon­trak­ty spon­sor­skie ­ uwa­ża­ją spe­cja­li­ści od mar­ke­tin­gu spor­to­we­go. Na pewno dużo zy­ska­li już obec­ni spon­so­rzy piłki ręcz­nej.

Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska: Te mistrzostwa były wyjątkowo ciekawe i specyficzne, dlatego gdyby zrobić badania teraz, popularność piłki ręcznej radykalnie by wzrosła. Natomiast trzeba uczciwie powiedzieć, że choć na początku roku ta dyscyplina budzi zainteresowanie, później ono spada. Nie oznacza to jednak, że czołowi szczypiorniści reprezentacji nie mają szans na reklamowy debiut. Choć, jak podkreśla Kita, przeciętny Polak może mieć trudność z dopasowaniem nazwiska do twarzy zawodnika, ponieważ akurat ta reprezentacja postrzegana jest raczej jako zbiorowość. Wiele osób kojarzy niektóre nazwiska: Jurecki, Szmal, Bielecki, może teraz Szyba, ale nie zawsze łączy je z twarzami tłumaczy Kita.

Dlatego jeśli marka zdecyduje się na sponsorowanie któregoś z tych sportowców, musi zdawać sobie sprawę z konieczności dodatkowego wsparcia reklamowego zawodnika. Z drugiej strony, kreatywna kampania wzbogacona szczególnie transparentną informacją o tym, że dana osoba jest zawodnikiem słynnej reprezentacji, mogłaby wystarczyć uważa Kita.
2015-02-02
Wprost
Rozegrany w nocy Super Bowl, czyli finał ligi futbolu amerykańskiego NFL, przyniósł amerykańskiej gospodarce nawet 13 mld dolarów przychodu. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny produkt krajowy brutto Islandii.

‒ Super Bowl generuje prawie 13 mld dolarów przychodu. To są skumulowane dochody pochodzące właściwie z wszelkich wydatków konsumpcyjnych, począwszy od tego, ile wydają Amerykanie w restauracji czy w pubie, kiedy oglądają Super Bowl, a skończywszy na zakupach nowego sprzętu elektrotechnicznego, oczywiście w większości telewizorów, i wydatkach supermarketowych (chipsy, piwo, alkohole) – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management Polska.
2015-01-20
Presservice
Telewizja Polsat zakupiła na dwa najbliższe sezony prawa do pokazywania najbardziej prestiżowych wyścigów rajdowych z udziałem najlepszych kierowców czyli Rajdowych Mistrzostw Świata (World Rally Championship, WRC) z udziałem Roberta Kubicy.

- Moim zdaniem decyzja Polsatu może mieć związek z euforią po wynikach Polaków na Rajdzie Dakar. Chcą wykorzystać rosnące zainteresowanie motosportem, co zresztą także pokazuje zainteresowanie Rajdem Polski w Mikołajkach. Dla Polsatu to okazja do przetestowania rynku, a ponadto możliwość zakupu praw tanio, kiedy nie jest to jeszcze bardzo popularna dyscyplina w Polsce.
Sport Management Polska jest autorem promocyjnego sukcesu polskiego pływania. W latach 2005-08 SMP był wyłącznym przedstawicielem Polskiego Związku Pływackiego w zakresie marketingu. Oprócz promocji dyscypliny firma stworzyła także dwa, wielkie programy sponsoringowe -dla Bioton S.A. oraz Telefonii Dialog S.A. [2005-08]
Sport Management Polska we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia opracował na zlecenie Grupy Tauron unikalną metodologię badawczą. Zrealizowana na poziomie standardów światowych, metodologia służy do doboru, planowania, analizowania i raportowania efektywności działań sponsoringowych [2009]
agencja marketingu sportowego, marketing sportowy agencje