Sport Management
SMP w mediach
Sport Management Polska to firma wyspecjalizowana w profesjonalnym marketingu i konsultingu sportowym. SMP wszechstronnie łączy tak różnorodne dziedziny biznesu sportowego jak: konsulting, marketing, management, PR, organizację eventów i szkoleń.

Ekspercka wiedza, szerokie kompetencje i bogata praktyka – taki kapitał od lat znajduje uznanie wśród przedstawicieli świata mediów zarówno biznesowych, marketingowych jak i sportowych.

Grzegorz Kita, Prezes Sport Management Polska, zarządzający firmą od 2002 roku, jest najczęściej cytowanym ekspertem z zakresu biznesu sportowego w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi artykułami, audycjami, transmisjami telewizyjnymi czy innymi przekazami medialnymi.

***
CHCESZ SKORZYSTAĆ BEZPOŚREDNIO I INDYWIDUALNIE Z WIELOLETNICH DOŚWIADCZEŃ BIZNESOWYCH I OBSZERNEJ WIEDZY GRZEGORZA KITY?  Zobacz ofertę 
MENTORING

...................................................................................................................................................................................................,
2016-12-09
Przegląd Sportowy
Cracovia wciąż nie może na dobre wyprzedzić Wisły także na polu marketingowym. Nawet biorąc pod uwagę kłopoty lokalnego rywala. – Wartość marketingowa, a więc także wartość reklamy na koszulkach, mocno spada, oba kluby mają problemy wizerunkowe. Te w Wiśle są wyraźniejsze, bardzo eksponowane, Cracovia ostatnio unika większych afer, ale niepokoi słaba postawa drużyny – ocenia specjalista od marketingu sportowego Grzegorz Kita.

– Po stronie Cracovii stoją stabilność na poziomie budżetu i zarządzania, choć nomen omen zbyt pasywna, ale wciąż nie idzie za tym wynik sportowy, a więc także kwestie wizerunkowe. Wisła wpadła w korkociąg problemów, to ciągle trwa i podejrzewam, że niestety trwać będzie. Taki jest mój wniosek wynikający z 15-letniego doświadczenia w analizie rynku zarządzania w sporcie – dodaje Kita. Wiele powie ranking rozpoznawalności – wkrótce ukaże się kolejna jego edycja. Wisła jeszcze do niedawna, obok Lecha i Legii, była w czołówce rozpoznawalności spontanicznej. Teraz kluby z Poznania i z Warszawy wyraźnie uciekają krakowianom i reszcie ligowej stawki.
2016-12-01
Press
Grzegorz Kita uważa, że w przypadku Legii jako marki całą sytuację należy rozpatrywać w kategoriach krótko- i długookresowej.

- Perspektywa długoterminowa to jest jednak ogromna siła finansowa i tradycja, która budowała się nie przez lata, ale przez dziesiątki lat. W tym przez większość czasu z sukcesami. Trudno to nadkruszyć - stwierdza. Jego zdaniem mimo obecnych problemów klubu, w perspektywie długoletniej nie można mówić o upadku marki. - Nie będzie to wpływało na rdzeń samej marki, tylko na obecne, doraźne postawy wobec marki. Czyli może to ograniczyć łatwość rozmów z potencjalnymi sponsorami i partnerami, zmniejszyć ich zainteresowanie klubem, spowolnić projekty biznesowe. Paradoksalnie, w ujęciu wizerunkowym jest w tej chwili źle, ale per saldo będzie to najlepszy sezon przychodowy klubu w jego historii – podkreśla.

Więcej w wydaniu drukowanym..
2016-11-09
Gazeta Wyborcza
Stadion Śląski uchodzi dziś za dziwne zjawisko, którego remont pochłonął setki milionów złotych. Chorzowski obiekt potrzebuje znakomitych menedżerów, którzy nadadzą sens tej inwestycji. Śląski ma potencjał, ale jego wykorzystanie to już zupełnie inna sprawa - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

***
Wojciech Todur: Pomyślałem, że zapytam Pana o wartość śląskiej piłki nożnej, ale trafniej byłoby chyba postawić tezę, że tak słabo, jak obecnie nie było nigdy w przeszłości.

Grzegorz Kita: - Śląska piłka... A czy takie pojęcie w kontekście marketingowym w ogóle istnieje? Czy to nie jest określenie symboliczne, trochę sentymentalne. Wartość kryje się raczej za klubami, a to jednak odrębne byty. Każdy pracuje na swoją markę z osobna. Oczywiście były podejmowane bardziej lub mniej udane próby zawiązania sojuszy, współpracy. Kluby działały czy przedstawiały sponsorom ofertę współpracy w pakiecie...
2016-10-16
First Eleven
Peszko w reklamie alkoholu? Odpowiadając bardziej żartobliwie: wyobrażam sobie to, ale już po zakończeniu kariery. Coś takiego dałoby się stworzyć i nie jest to pomysł zły, ale wymaga pewnego artyzmu, żartobliwej konwencji i inteligencji – mówi w obszernym wywiadzie Grzegorz Kita, najbardziej rozpoznawalny w Polsce ekspert ds. marketingu sportowego.

- Zacznijmy od tematu najbardziej chodliwego. Puste trybuny na meczu Legia – Real to marketingowe samobójstwo?

- Decyzja UEFA jest absolutnie naturalna. Chronią swój produkt. Liga Mistrzów musi kojarzyć się z ekskluzywnością, najwyższym poziomem i bezpieczeństwem.
2016-10-01
Region Karpacz
– Działania związane z promocją poprzez sport muszą być profesjonalne i kompleksowe. To nie mogą być jakieś przypadkowe inicjatywy, na zasadzie doraźnego dotowania dwóch czy trzech sportowców, lecz spójna i rozbudowana strategia. W przypadku Karpacza można byłoby mówić o promowaniu miasta jako prężnego ośrodka zimowego, gdzie będzie się dużo działo i będą się odbywały cykliczne a nie jednorazowe imprezy. Na dodatek nie mogą one mieć wymiaru wyłącznie sportowego. Potrzebne są również wydarzenia o charakterze rozrywkowym czy rozrywkowo-sportowym, które przyciągną turystów - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

– W przypadku saneczkarstwa, musimy wziąć pod uwagę również takie elementy jak niszowość tej dyscypliny oraz niedostrzeganie jej przez media. Oparcie się tylko na tej dyscyplinie nie byłoby dobrym wyjściem i świadczyłoby o przypadkowości podejmowanych działań. Jednak promocja związana z saneczkarstwem, jako elementem szerszej strategii, to już inna sprawa.


Więcej w wydaniu drukowanym.
2016-09-16
Wirtualnemedia.pl
Sytuacja wizerunkowa Legii jest bardzo skomplikowana i wymaga od klubu bardzo dojrzałych i rozważnych reakcji. Z jednej strony mamy silne straty wizerunkowe związane nie tylko z obecnym blamażem sportowym, jakością i stylem gry, ale też zamieszkami na trybunach. Można tu mówić o silniejszym niż dotychczas negatywnym wpływie na wizerunek marki, ponieważ ostatnie zdarzenia „ukoronowały” w pewnym sensie szereg negatywnych zjawisk z ostatnich tygodni, a nawet lat - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska.
2016-09-01
Polsat News 2
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został zaproszony do studia Polsat News 2, żeby skomentować współczesną ekonomię transferów i letnie okno transferowe w futbolu. Zapraszamy do obejrzenia materiału (23 min.) Dużo merytoryki i ciekawostek, w tym m.in. :

- kolejne rekordy transferowe (zawodnicy, ligi, kluby)
- swoisty, futbolowy, transferowy efekt indukowany { Manchester United (Pogba) - Juventus (Higuain) - SSC Napoli (Milik) - AFC Ajax } - "odwrócona śnieżna kula"
- źródła współczesnego bogactwa futbolowego
- zawiłości kwot transferowych na przykładzie Neymara (Santos-Barcelona) i Krychowiaka (Sevilla-PSG)
- starcia kapitałów (głównie arabskiego z chińskim)
- korelacje pomiędzy kwotami transferów a przychodami czy aktywami klubów
- Real Madryt na "5"
2016-08-31
Igrzyska24.pl
Temat paraolimpijczyków, to temat, który o wiele mniej, właściwie dramatyczniej mniej interesuje media i opinię publiczną. Generalnie MKOL bał się reakcji Rosji, gdyby wykluczył wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk olimpijskich. Natomiast 99 osób na 100 pewnie nawet, by nie wiedziało, że rosyjscy paraolimpijczycy zostaliby wykluczeniu z igrzysk. Sądzę także, że na tych decyzjach kładzie się duży cień polityki. Doping systemowy w Rosji to nowe zjawisko dla świata, nowa skala dopingu, w który zaangażowany są instytucje państwa, służby wywiadowcze. Paraolimpijczycy są w pewnym sensie odłamkiem całej historii, bo nimi świat interesuje się mało, więc można było ich potraktować bardziej restrykcyjnie. O nich mało kto się upomni – komentuje sprawę Grzegorz Kita, założyciel i prezes Sport Management Polska.
2016-08-25
PRoto.pl
Bracia Zielińscy. Wizerunkowy problem „wagi ciężkiej”, w którym milczenie nie jest złotem.

Grzegorz Kita, ekspert z zakresu konsultingu i marketingu sportowego ze Sport Management Polska, zauważa, że ten przykład różni się od sytuacji, do których przywykliśmy przy okazji innych afer dopingowych. Zazwyczaj bowiem sportowiec albo się przyznaje, albo milczy i znika: „Zielińscy postawili na przedstawienie »wojującej« narracji alternatywnej. Poprzez gwałtowne, emocjonalne zaprzeczania dostarczyli powodów do wątpliwości tym, którzy im kibicują i którzy nie byli przekonani do informacji podawanych przez mainstream” – mówi z rozmowie z PRoto.pl, dodając, że tworzeniu teorii spiskowych szczególnie sprzyja ujawnienie dopingu systemowego w Rosji, gdzie do działań związanych z dopingiem zaangażowano nawet służby wywiadowcze.

Sytuacja przekształciła się więc w niejednoznaczną, a swoją zapalczywością Zielińscy mogą przekonać wielu do swojej argumentacji. „Paliwo” dla tego problemu jest też o wiele szersze niż zazwyczaj - konkluduje Kita. Mamy w końcu do czynienia z bardzo utytułowanym zawodnikiem i murowanym faworytem do złota olimpijskiego.
2016-08-23
Press
Rozmowa z Grzegorzem Kitą, CEO Sport Management Polska

Które dyscypliny olimpijskie straciły w Polsce marketingowo podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro?

- Na pewno najbardziej straciło podnoszenie ciężarów. Brak wyników i afera dopingowa o ogromnej sile rażenia spowodowały, że ciężarowcy ugięli się pod ciężarem skali własnych problemów. Utonęli pływacy. Zarówno z powodu zupełnego braku wyników, w tym szczególnie katastrofalnego występu Radosława Kawęckiego, ale też skandalu organizacyjnego związanego z występem Konrada Czerniaka. Straciło też żeglarstwo.

A jakie dyscypliny najbardziej zyskały?

- Teoretycznie, marketingowo po igrzyskach powinno mocno zyskać wioślarstwo i kajakarstwo, ponieważ już po raz kolejny przyniosły nam sporo medali oraz szans na nie. Swoją unikalną szansę ma pięciobój nowoczesny. Kolarstwo wzmocniło swoją pozycję, która i tak już była sygnalizowana występami przedolimpijskimi. Może też zyskać lekkoatletyka. Pomimo kilku dużych niepowodzeń osiągnęła jednak poważne sukcesy na czele ze złotem i rekordami Anity Włodarczyk.
2016-08-22
Polsat News 2
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został zaproszony do studia Polsat News 2, aby przeanalizować osiągnięcia sportowe polskiej reprezentacji podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

W trwającym pół godziny programie gość odpowiadał na szereg pytań dotyczących takich zagadnień jak:

- ocena polskiego sportu poprzez pryzmat wyników medalowych,
- perspektywy rozwojowe poszczególnych dyscyplin,
- szanse na rozwój polskich związków sportowych
- ministerialne plany i pomysły na reformy polskiego sportu.
2016-08-22
Puls Biznesu
Po igrzyskach w Rio de Janeiro będą pierwsze umowy spółek skarbu państwa ze związkami, które oczekują nawet 30 mln zł. Wnioski o sponsoring to pomysł Witolda Bańki, ministra sportu, który sam do 2012 r. był biegaczem na dystansie 400 m. Wspólnie z Dawidem Jackiewiczem, ministrem skarbu, za pomocą Kodeksu Dobrych Praktyk Sponsoringowych postanowili usystematyzować sponsoring sportowy.

OKIEM EKSPERTA - Oby nie tylko na papierze

GRZEGORZ KITA, prezes firmy konsultingowej Sport Management Polska

Choć jestem przeciwnikiem centralizacji, to obecna sytuacja w wielu dyscyplinach nie jest satysfakcjonująca. Trzeba zrobić coś nowego i dobrze, że ministerstwo chce, by związki stworzyły bardziej kompleksowe i profesjonalne strategie. Obawiam się jednak, by ambitne działania nie pozostały tylko na papierze. Poza tym trudno, aby działaczy związkowych do działania mobilizowali inni urzędnicy. Mam też wątpliwości, czy to ministerstwo powinno rekomendować spółkom skarbu państwa angażowanie pieniędzy podatnika w sponsoring.

Z drugiej strony, budżety marketingowe spółek skarbu państwa są tak gigantyczne, a pieniądze idą na tak przedziwne działania, że przeznaczenie nawet kilku procent tych kwot na sport firmie nie zaszkodzi, a dla niedofinansowanego związku może oznaczać eldorado. Jednak o pełnym sukcesie w sporcie decyduje bardzo dużo składników: sportowy, zarządczy i marketingowy. Trzeba podnieść poprzeczki we wszystkich trzech obszarach. Na razie ministerstwo próbuje podnieść poziom marketingu. Co z tego wyjdzie — to zagadka.
2016-08-22
TVP Info
Jakie są nagrody finansowe dla polskich sportowców za medale na igrzyskach w Rio?
Czy 120 tys. za złoto to dużo czy mało?
Ile łącznie z różnych źródeł otrzymują polscy medaliści?
Czy polscy mistrzowie powinni trenować na takich obiektach jak zaniedbana, warszawska Skra?

Na wszystkie te pytania odpowiadał zaproszony do studia gość TVP Info -Grzegorz Kita, szef SMP.
2016-08-16
Przegląd Sportowy
Jakub Meresiński to dowód na to, że dzisiaj klub ekstraklasy może kupić każdy. Kluby traktowane są towar rynkowy, a to, co trudno wycenić - tradycję, historie, rzesze kibiców – gdy obie strony spotykają się u notariusza, nie są brane pod uwagę. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć kluby przed takim ryzykiem, nie jest prosta.

Grzegorz Kita, który zajmuje się sportowym marketingiem, brał udział w kilku podobnych transakcjach. Dziś, tak jak kibice, jest w szoku patrząc na to, co się dzieje w krakowskim klubie. – Chciałbym, aby Ekstraklasa albo PZPN miały możliwość, by wizerunkowo zabezpieczać polski futbol, ale brak ku temu realnej formuły prawnej choć popieram poszukiwanie takiej profilaktycznej konstrukcji, nawet jeśli miałaby być tylko ideowa. Rynek rządzi się swoimi prawami i właściciel może sprzedać akcje komukolwiek – mówi i zamiast odpowiedzi znajduje kolejne pytania.

– Kto i w jakim zakresie miałby wejść w rolę mędrca, który oceniłby, czy nowy właściciel zasługuje na to, by przejąć klub? Po pierwsze – bardzo łatwo wejść na kurs kolizyjny z prawem. A po drugie – trudno uzurpować sobie prawo do zastępowania władzy sądowniczej – dodaje.  
2016-08-16
Piłka Nożna
Jak Legia może się rozwinąć po awansie do fazy grupowej Ligi Mistrzów?

- To będzie przełom dla polskiego rynku piłkarskiego. Używając terminologii kolejnictwa i czytelnego dla wszystkich przykładu szybkiego TGV – Legia stanie się klubem innej prędkości. Osiągną prędkość francuskiego superpociągu, podczas gdy 2-3 kolejne kluby będą miało szybkość dawnego Intercity, natomiast większość prędkość i grację ciężkich składów towarowych - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

- Legia już dziś z około 130 milionami według danych EY ma dwukrotnie większe przychody niż reszta na pudle, czyli Lech Poznań i Lechia Gdańsk. Ale trzeba pamiętać, że w ekstraklasie mediana jest zdecydowanie niżej, na poziomie 20-30 milionów, a cztero-sześciokrotnie większy budżet to już jest skrajna dysproporcja. Champions League w porównaniu do dotychczasowych pieniędzy z Ligi Europy równa się skokowi dodatkowych przychodów minimum o ok. 60 milionów złotych, czyli wejściu na poziom prawie 200 milionów. A wtedy zobaczymy już ligę pod tytułem „Legia i cała reszta”. Na poziomie finansowym i zarządczym awans może dać mistrzom Polski pozycję, której skali nie będzie oddawało nawet słowo monopol. Różnica z drugim końcem finansowego bieguna będzie nawet piętnastokrotna. Taka potęga finansowa w Polsce miała miejsce tylko w przypadku Wisły Kraków na przełomie wieków gdy Cupiał kupował dosłownie kogo chciał.
2016-08-13
TVP Info
Grzegorz Kita został zaproszony do studia TVP Info, żeby porozmawiać o obecnie trwających Igrzyskach Olimpijskich.

W programie poruszone zostały także kwestie afery dopingowej z polskimi ciężarowcami oraz zagadnienia walki z dopingiem.
2016-08-12
Polsat News 2
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został zaproszony do studia Polsat News 2.

W trwającym pół godziny programie gość odpowiadał na szereg pytań dotyczących takich zagadnień jak:

- szanse medalowe Polaków,
- kłopoty brazylijskiej gospodarki i problemy infrastruktury olimpijskiej.
- problem dopingu i system kontroli państwa.
2016-08-12
Dziennik Gazeta Prawna
Minister sportu i turystyki Witold Bańka chce ograniczyć sponsorowanie sportu wyczynowego przez samorządy lub wręcz ustalić proporcje między wspomaganiem profesjonalistów i amatorów.

Korona Kielce jest jedynym w pełni miejskim klubem sportowym. Zdaniem Grzegorza Kity, założyciela Sport Management Polska i byłego dyrektora generalnego Legii Warszawa, samorząd Kielc choć nieumiejętnie poruszał się w kontekście sprzedaży klubu to jednak radził sobie przez lata w zarządzaniu bieżącym Koroną i pokazywał, że klub może poprawnie egzystować w Ekstraklasie. Rzecz w tym, że to jedynie wyjątek od reguły.

- Samorządowcy zupełnie nie mają rozeznania w podejmowaniu dobrych strategicznych dla klubu decyzji – twierdzi ekspert. Tłumaczy, że nie rozumieją branży i przez to podejmują złe decyzje. Nie tylko w kwestiach klubów ale i stadionów.
2016-08-08
Press
- Z wyjątkiem sponsorów ruchu olimpijskiego w trakcie igrzysk nie można używać w reklamie symboliki olimpijskiej, nawet takiej, która do niej nawiązuje. Nawet słów i sformułowań takich jak "złoty", "medal", "igrzyska" czy "Rio" - wymienia Grzegorz Kita. Przed igrzyskami pojawił się unowocześniony i jeszcze bardziej restrykcyjny zbiór przepisów MKOl. - Nawet w social media sponsorzy nie mogą używać komunikatów typu "dziękujemy za osiągnięty wynik", "powodzenia na igrzyskach", bo MKOl i wszystkie lokalne komitety narodowe uznają to za formę reklamy - mówi Kita.

Dlaczego MKOl wprowadza takie restrykcje? - MKOl w poprzednim czteroleciu olimpijskim sygnowanym Igrzyskami Letnimi w Londynie i zimowymi w Vancouver wygenerował przychody na poziomie ponad 8 miliardów dolarów. Więc ich walka o to, by zachować wszystkie profity reklamowe dla swoich sponsorów ruchu olimpijskiego, jest bardzo silna. MKOl zawsze słynął z tego, że był bardzo restrykcyjny i bardzo chronił symbolikę - podsumowuje Grzegorz Kita.
2016-07-27
Press
Grupa Polsat chce zamiast kanału Polsat Sport Weekend uruchomić Polsat Sport Fight ze sportami walki. Nowy kanał może ruszyć już w sierpniu.

Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska, uważa, że na polskim rynku telewizyjnym jest miejsce dla kanału ze sportami walki. - Uruchomienie takiego kanału to bardzo dobra decyzja, a w każdym razie warto spróbować – mówi Grzegorz Kita. - Nadawca będzie mógł wykorzystać fakt, że widownia sportów walki, zwłaszcza MMA, ostatnio skokowo wzrosła, oraz to, że ludzie są skłonni płacić za taki kontent, o czym świadczy zainteresowanie walkami dostępnymi w systemie pay per view – uzasadnia Kita. - Oczywiście trudno dziś przewidzieć, jaki ten kanał będzie i jak się rozwinie, ale Polsat ma w tej dziedzinie atuty wynikające z doświadczenia zarówno w pokazywaniu MMA, jak i w monetyzacji sportów walki, w tym boksu – dodaje prezes Sport Management Polska.
2016-07-21
Gazeta Wyborcza
[Wywiad]

- Każdy inwestor podchodzi do klubu z tak dużym zadłużeniem jak pies do jeża. Ale Wisła to wciąż marka - o tym, kto mógłby zainwestować w piłkarską Wisłę, rozmawia Gazeta Wyborcza Kraków z Grzegorzem Kitą, ekspertem ds. marketingu sportowego ze Sport Management Polska.
2016-07-19
Piłka Nożna
Marketingowy sukces reprezentacji Polski.

- Mamy do czynienia z efektem szerszego procesu trwającego od dłuższego czasu i opartego na zbiorze zjawisk. Często jest tak, że nawet duże sukcesy nie oparte na kompleksowych fundamentach nie sprzedają się lub są krótkotrwałe - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

- Tutaj pewnej genezy można upatrywać w tym jak bardzo postrzeganie piłki nożnej w Polsce zmieniło się w czasie mistrzostw Europy w 2012. To był przełom. Wtedy wszyscy niezwiązani lub niezainteresowani zobaczyli na własne oczy jak duża jest skala zjawiska, skala zainteresowania wydarzeniem w ujęciu sportowym, gospodarczym czy wizerunkowym. Turniej zmienił też krajobraz infrastruktury piłkarskiej w Polsce - nowoczesne i multifunkcyjne stadiony stały się w naszym kraju oczekiwanym standardem. Kolejnym aspektem jest wzrastająca pozycja polskich piłkarzy na rynku europejskim. Polacy w sposób naturalny stają się podstawowymi zawodnikami wielkich, uznanych marek piłkarskich. Swoją rolę w budowie pozytywnej percepcji kibiców odgrywa też Ekstraklasa. Można mieć zastrzeżenia do poziomu sportowego jednak jest ładnie opakowana i wywołuje pozytywne wrażenia wizerunkowe.
Kolejny element. Zmiany w PZPN i nowa twarz związku w postaci prezesa Zbigniewa Bońka. Całości postrzegania scenerii dopełniają nawet profesjonalnie organizowane i promowane projekty dotyczące sportu dziecięcego np. takich inicjatyw jak Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” czy Coca Cola Cup. To też elementy dopełniające całość.
Kiedy to wszystko połączymy z udanymi eliminacjami i długim występem na mistrzostwach sukces okazuje się mocniejszy, trwalszy, doceniony (a nawet przeceniony) przez opinię publiczną.
2016-07-18
INN:Poland
Jeżeli ktoś ma przywieźć medale z Rio, to będą to nasi lekkoatleci. Zanim je zdobędą, muszą przeżyć lata upokorzeń.

Złej kondycji finansowej całego środowiska Grzegorz Kita, ekspert ds. marketingu sportowego, upatruje m.in. w problemach z wykreowaniem wizerunku. – W dzisiejszych czasach sam sukces nie promuje już sportowca wystarczająco. Informacji na temat sportu i osiągnięć sportowców jest zbyt dużo. Żeby przebić się przez ten natłok, trzeba umieć je sprzedać pod względem wizerunkowym, a następnie podtrzymywać zainteresowanie – przekonuje w rozmowie z INN:Poland.

Źle promuje się także sam związek. – Działacze nie rozumieją, że czasy się zmieniły. Kiedyś 90 procent nakładów szło na zrobienie wyniku, a pozostałe 10 – na jego promocję. Dzisiaj z niewielką dozą przesady można powiedzieć, że proporcje są odwrotne – twierdzi Kita. Słabo zauważalni w mediach są też sami sportowcy. A w sportach indywidualnych własna, indywidualna marka jest nie do przecenienia.
2016-07-15
Wirtualnemedia.pl
Marka Lotto, należąca do Totalizatora Sportowego, od nadchodzącego sezonu będzie partnerem tytularnym piłkarskiej Ekstraklasy. Umowa została podpisana na rok, a do klubów Ekstraklasy trafi 10 mln zł.

- Trochę zaskakuje krótki okres umowy i podpisanie jej na przysłowiowy styk. Dosłownie kilka dni przed rozpoczęciem sezonu. Natomiast cena nie jest zła. Można było domniemywać, że Ekstraklasa sprzeda ten pakiet nawet za 6-7 mln zł tylko po to, żeby wreszcie przestać być wystawioną na krytykę, ale też nie zanotować kolejnego ujemnego sezonu bez wymierzalnych, konkretnych wpływów z tego tytułu - zauważa w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

- Dla Totalizatora Sportowego to także dobry ruch. Tej firmie niejako z automatu zależy na ogromnej ekspozycji swojej marki i dynamicznej komunikacji z rynkiem. Na dodatek uwzględniającej często zmieniające się komunikaty dotyczące np. kumulacji czy wygranych. Lotto poprzez sponsoring Ekstraklasy uzyskuje znaczący, alternatywny a zarazem synergiczny kanał komunikacji z konsumentami. Co więcej jest to jedna z niewielu marek, dla której rzeczywiście może liczyć się sama przestrzeń ekspozycyjna - komentuje Grzegorz Kita.
2016-07-13
Press
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska:

- Stosunkowo najlepiej spośród sponsorów Euro 2016 wypadł Orange, ale nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Początkowo uważałem, że Orange zbyt bezpośrednio próbuje przejść na stronę kibiców, tworząc kampanię z hasztagiem #OrangeSponsorsYou, ale okazuje się, że zaangażowanie kibiców w rozświetlanie wieży Eiffla było bardzo udane. Również reklamy z Zinedine Zidane umiejętnie wkomponowały się w całość przekazu. Orange wizerunkowo stał się ogromnym beneficjentem tej akcji. Nie jestem pewien, czy ta stylistyka kampanii pozwoliła mu na pewno osiągnąć znaczne zyski sprzedażowe, ale na pewno olbrzymie korzyści wizerunkowe.
2016-07-12
Wirtualnemedia.pl
Po tym jak Leo Messi, argentyński piłkarz klubu FC Barcelona, wspólnie ze swoim ojcem zostali skazani przez sąd na 21 miesięcy więzienia w zawieszeniu za przestępstwa podatkowe, jego klub piłkarski ruszył z akcją, która miała wesprzeć zawodnika. W internecie ruszyły działania pod hasłem „#WeAreAllLeoMessi”.

Cała ta akcja w kontekście udziału w niej FC Barcelona jest niezrozumiała, niepotrzebna a na pewno kontrowersyjna dla Grzegorza Kity, prezesa Sport Management Polska. Jego zdaniem trudno zrozumieć jakie racjonalne powody ma klub, aby włączyć się w tę sytuację. - De facto jedyne co może to wywołać, to straty wizerunkowe po stronie klubu i jeszcze większe nagłośnienie problemów Messiego. A przecież w przypadku zawodnika, na tym etapie rozwoju sprawy, jej wyciszenie, nie dostarczanie paliwa do ognia, to teraz powinien być priorytet z wizerunkowego i komunikacyjnego punktu widzenia - komentuje Grzegorz Kita w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
2016-07-11
TVP Info
Grzegorz Kita został zaproszony do studia TVP Info, żeby porozmawiać o ekonomii i pieniądzach wokół UEFA EURO 2016.

W materiale m.in. :

- Jaki przychód wygeneruje UEFA EURO 2016?
- Ile zarabiają poszczególne zespoły i dlaczego Mistrzem jest ..Walia! :)
- Wartości zawodników - transferowe a marketingowe..
2016-07-08
Forbes
Występem w ćwierćfinale mistrzostw Europy polscy piłkarze zapisali się w historii rodzimego futbolu, wyleczyli kibicowską traumę i zapewnili sobie nawet 30-procentowy wzrost wartości marketingowej.

Gdyby wartość marketingową mierzyć wyłącznie przy pomocy liczby memów, Michał Pazdan byłby dziś wart więcej niż Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak i Arkadiusz Milik. Być może wszyscy trzej razem wzięci.

– Dzięki jakości gry obronnej i swojemu charakterystycznemu wyglądowi Michał Pazdan został wchłonięty do popkultury. A to dodatkowo podnosi wartość. Jego udziałem może stać się synergia, której kilka lat temu doświadczył Piotr Żyła. Zawodnik, któremu bazę popularności przygotowały występy sportowe, ale to dzięki elementom dodatkowym, barwnym, charakterystycznym wypowiedziom i wyglądowi stał się jednym z lepiej rozpoznawalnych polskich sportowców i ma już ponad milion fanów na Facebooku – mówi Grzegorz Kita, prezes firmy konsultingowej Sport Management Polska.
2016-07-08
Money.pl
Euro 2016 będzie miało skromny wpływ na gospodarkę Francji.
Skumulowany wpływ mistrzostw Europy w piłce nożnej z roku 2012 na polskie PKB do 2020 roku może wynieść 21,3 mld zł. W przypadku wysoko rozwiniętej Francji korzyści będą prawdopodobnie znacznie skromniejsze. Wielkie imprezy sportowe oddziałują bowiem lepiej na średnio zamożne gospodarki. Negatywnie na efekt Euro w tym kraju wpłyną także trwające tam strajki, powódź oraz zagrożenie terrorystyczne.

- Bodźce wzrostu gospodarczego związane z Euro rozkładają w kilku obszarach - podkreśla Grzegorz Kita, prezes spółki Sport Management Polska. - To są oczywiście podstawowe czynniki związane z napływem znaczącego ruchu turystycznego. Potem jednak dochodzi do tego tzw. efekt barceloński, czyli jeśli dany kraj czy miasto dobrze zaprezentuje się w trakcie imprezy to wpływa to na późniejsze zainteresowanie turystów.
2016-07-04
Press
Dobra gra polskich piłkarzy na Euro 2016 wzmocniła wizerunek trenera reprezentacji Adama Nawałki. Jednak jego wartość marketingowa nie wzrosła – twierdzą specjaliści od marketingu sportowego.

- Jemu już po prostu nie można zapłacić za udział w reklamie większych pieniędzy niż te, które były podawane euforycznie przed Euro 2016 - ocenia Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska. Mówiono wtedy o sumach oscylujących pomiędzy 1 a 1,5 mln złotych.
- O znaczącym skoku wizerunkowym można byłoby mówić dopiero od fazy półfinałowej. Wszystko, co przedtem, włącznie z eliminacjami, zostało już zdyskontowane – tłumaczy Grzegorz Kita.

2016-07-02
TVP Info
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został poproszony przez TVP Info o skomentowanie jak wzrosła wartość polskiego futbolu po Euro 2016.
2016-07-01
Onet TV
Piłkarze to nowi celebryci. Na reklamach zarabiają nawet kilka milionów złotych roczni. Piłkarze zarabiają nie tylko na boisku. Najlepsi mogą liczyć na kontrakty reklamowe, które rocznie przynoszą im nawet kilka milionów złotych. Dla reklamodawców piłkarze są podwójnie cenni – łączą bowiem cechy celebrytów z pozytywnymi elementami świata sportu.

– W sytuacji, w której głównym tematem mediów, tematem społecznym, tematem krajowym są mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy w ogóle jakaś duża impreza sportowa, z reguły szuka się przedstawicieli tej imprezy, najczęściej na poziomie własnej reprezentacji i stąd m.in. taka nawała reklamowa, jeżeli chodzi o polskich reprezentantów – mówi agencji informacyjnej Newseria Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management Polska.
2016-07-01
Kurier Lubelski
Kibice w Lublinie są spragnieni piłki nożnej na wysokim poziomie. Arena Lublin jest obiektem, na którym muszą być rozgrywane wielkie sportowe wydarzenia, a ekstraklasowy Górnik Łęczna potrzebuje nowych szans do rozwoju. Czy uda się zatem połączyć potrzeby każdej ze stron?

- Gra w Lublinie otworzy przed Górnikiem nowe możliwości, ale podkreślam, teoretyczne. Bo nic nie dzieje się samo. A nie jestem pewien, czy ten klub jest na takim etapie rozwoju marketingowego i zarządczego, aby ten potencjał wykorzystać - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

- Przecież mówimy o klubie, który ma fatalnie zdywersyfikowaną strukturę przychodów, którego rozpoznawalność spontaniczna wynosi 6% i który w ekstraklasowym rankingu „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015”zajął ostatnie miejsce. Strategicznie pomysł rozgrywania meczów w Lublinie jest dobry, ale od pomysłu do sukcesu jest monstrualnie długa droga. Synergia nie tworzy się obligatoryjnie. Jeśli jednak Górnik chce się rozwijać i zaistnieć w polskim sporcie, to musi grać na Arenie. Zwłaszcza dopóki jest wolna i nie ma jeszcze silnego Motoru Lublin.
2016-06-30
Wirtualnemedia.pl
Trwające właśnie mistrzostwa Europy w piłce nożnej i pierwszy od wielu lat awans polskiej reprezentacji do ćwierćfinału są doskonałą okazją, by PZPN mógł wizerunkowo zyskać. Jedną z takich okazji było zainteresowanie się boiskowymi wyczynami polskich piłkarzy przez aktora Russela Crowe, który na Twitterze komentował jedynie te mecze Euro, w których grali Polacy. Aktor kilka razy odnosił się do gry polskich piłkarzy. PZPN zareagował na jego wpisy - podziękował mu za wsparcie polskiej drużyny i zaprosił na jej mecz w ramach Euro.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, wspomina, że był jedną z pierwszych osób, które zauważyły „polską” aktywność Russella Crowe na Twitterze. - Rozwój tego zjawiska obserwowałem od początku, co jest kluczowe dla analizy. PZPN na pewno sporo by wygrał, gdyby inicjatywa w tym ruchu wychodziła rzeczywiście od związku. Ale w rzeczywistości związek został wywołany do tablicy. Był to pomysł, który najpierw 2-3 dni przewijał się przez media społecznościowe i dopiero niejako na końcu został podchwycony przez PZPN. Na dodatek w formie płynących bezpośrednio od twitterowiczów do PZPN porad czy oczekiwań dotyczących tego zaproszenia. Natomiast co do zasady jest to ruch oczywisty, cenny i mogący dać tylko korzyści. Co więcej, doradzałbym znacznie dynamiczniejsze pociągnięcie tego tematu na płaszczyźnie PR i w konwencji real time marketing. Nawet próbę stworzenia swoistej, socialowej, profesjonalnej, międzynarodowej kampanii polskiej piłki opartej na prawie powszechnej rozpoznawalności aktora i tym nowym egzotycznym aliansie - analizuje Kita.
2016-06-28
Puls Biznesu
Przed ćwierćfinałowym meczem z Portugalią sprawdziliśmy formę Polaków w mediach społecznościowych. Pod uwagę braliśmy jedynie oficjalne konta piłkarzy, którzy wyszli na murawę w ostatnim meczu przeciwko Szwajcarii na takich portalach, jak Facebook, który ma już 1,6 mld użytkowników, i Twitter, lubiane przez znane osoby narzędzie komunikacji. Wynik może być tylko jeden: Lewandowski deklasuje kolegów na każdej platformie.

- Komunikacja Roberta Lewandowskiego na Facebooku jest przede wszystkim bezpieczna, wyważona. Reasumując: poprawna politycznie. Na pewno znacznym aktywem jest ogólna liczba fanów, bo prawie 8,5 mln to przecież 15 razy więcej niż ma Adam Małysz - ikona polskiego sportu i bohater narodowej „małyszomanii” - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2016-06-27
Wirtualnemedia.pl
Po niestrzeleniu karnego w finałowym meczu Copa America przeciwko Chile i porażce argentyńskiej reprezentacji Lionel Messi ogłosił, że kończy karierę w drużynie narodowej.

- Pogłoski o reprezentacyjnej śmierci Messiego są moim zdaniem przesadzone. Decyzja o zakończeniu kariery w kadrze była podjęta w niezywkłych emocjach i może jeszcze ulec zmianie. Zapewne cały świat będzie teraz prosił Messiego, żeby jednak się rozmyślił, bo wszyscy chcemy zobaczyć Argentynę z Messim na najbliższym Mundialu - zauważa w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska.
 
- Dla marketerów ten cały rejwach wokół decyzji Messiego tylko potwierdza jego wartość reklamową. Jedynie on jest w stanie jedną wypowiedzią informacyjnie „przykryć” całe Euro 2016. W pierwszej połowie dnia to jest dzisiaj temat numer jeden. Nie sądzę też, aby zakończenie kariery reprezentacyjnej wpłynęło negatywnie na wizerunek Messiego w oczach reklamodawców, ponieważ z ich punktu widzenia kariera klubowa tego piłkarza jest nadal imponująca i widowiskowa, a na tym polu na razie nic się nie zmienia - dodaje Kita.
2016-06-27
Wirtualnemedia.pl
O kim jest najgłośniej i kto zyskuje najwięcej podczas obecnie trwającego EURO?
Bohaterami dotychczasowych meczów z udziałem Polski na Euro 2016 byli Bartosz Kapustka i Arkadiusz Milik (mecz z Irlandią), Michał Pazdan, (zwłaszcza mecz z Niemcami) oraz Kuba Błaszczykowski (spotkania z Ukrainą i Szwajcarią). Po sobotnim meczu dużo pochwał zebrał też bramkarz Łukasz Fabiański.

Dla Grzegorza Kity, prezesa Sport Management Polska, po rozgrywkach grupowych a przed fazą pucharową - najwięcej zyskał Bartosz Kapustka. - Ale głównie dlatego, że startował z marketingowego poziomu „zero”. Dla większości marketerów był postacią całkowicie nierozpoznawalną. Występ z Irlandią Północną katapultował jego zauważalność i atrakcyjność marketingową. Występ z Ukrainą z kolei pozwolił ochłonąć marketerom, ale zawodnik ze względu na unikalną kompozycję cech i wartości takich jak wiek, umiejętności, perspektywy oraz szybkość i styl kariery jest ewidentnie atrakcyjny marketingowo - ocenia Grzegorz Kita.

Jego zdaniem dość ciekawie akces do rynku reklamy zgłosił swoimi dobrymi występami i charakterystycznym wyglądem także Michał Pazdan, a pozycja i wartość Kuby Błaszczykowskiego nie zmieniła się. - Zawodnik konsekwentnie jest uznanym 'produktem marketingowym' i jest wynagradzany na poziomie swojego fair value. Dopiero kolejne świetne występy czy "samodzielne" przesądzanie o losach ważnych spotkań mogły podrożyć jego wartość lub zwiększyć częstotliwość udziału w działaniach reklamowych – twierdzi szef Sport Management Polska.
2016-06-25
Wirtualnemedia.pl
- Polska piłka nie tylko wyszła z grupy ale i wyszła już na plus i nikt jej tej wizerunkowej zdobyczy nie odbierze - podkreśla stanowczo Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. I zarazem przestrzega, że wizerunek mogłyby zepsuć lub cofnąć do punktu wyjścia jedynie katastrofalne występy w 1/8 czy 1/4 finałów rozumiane jak mecze przegrane w bardzo złym stylu lub znaczną różnicą bramkową - mówi Kita.

- Marketingowa wartość polskiej piłki nożnej będzie stale wzrastała, bo tak naprawdę to jest system naczyń połączonych. Zjawisko kompleksowe. Reprezentacja odgrywa fundamentalną, wiodącą i ogólnonarodową rolę w tym procesie ponieważ przyciąga największe i najszersze zainteresowanie. Ale na pełny, wizerunkowy odbiór dyscypliny składają się także indywidualne sukcesy Polaków w znaczących europejskich klubach, nowoczesne obiekty sportowe oraz wizerunkowa jakość Ekstraklasy, która postrzegana jest jako dostarczająca bardzo ładnie opakowany produkt. Nawet umiejętnie skomponowane projekty dotyczące piłki dziecięcej, takie jak Coca-Cola, Tymbark czy Orliki też mają swoje miejsce w kompleksowym odbiorze tej układanki..
2016-06-24
Polsat News 2
Już jutro na mistrzostwach Europy Polacy zmierzą się ze Szwajcarią.
Stawką meczu jest awans do ćwierćfinału. Jaki może być scenariusz tego spotkania?

Gośćmi Darii Kwiecień byli: Andrzej Person (dziennikarz sportowy) i Grzegorz Kita (prezes Sport Management Polska).

W blisko półgodzinnej rozmowie nie zabrakło oczywiście elementów biznesu sportowego.
Krychowiak za 45 mln € do PSG!
Ale Xhaka do Arsenalu  za 35 mln £..
2016-06-21
Gazeta Bankowa
Finały mistrzostw Europy w piłce nożnej to bez wątpienia sportowe święto dla kibiców i państw organizujących imprezę. Dla UEFA to biznesowe żniwa. Średnio mecze w finałach Euro przyciągają przed telewizory ponad 150 mln kibiców, a spotkania ostatniej fazy nawet dwa razy więcej.

– Bilans zysków i strat dla Polski po organizacji Euro 2012 jest zdecydowanie na plus. To był cywilizacyjny skok zwieńczony organizacyjnym i wizerunkowym sukcesem – mówi prezes Kita. – W wymiarze finansowym Polska również na tym nie straciła. Zbudowane na Euro drogi, lotniska, hotele, a nawet stadiony, nadal są wykorzystywane, napędzając zyski dla polskiej gospodarki. Porównałbym to do „efektu barcelońskiego”, ale na skalę narodową i gospodarczo znacznie bardziej wszechstronnego lub, jak kto woli, efektu rozciągniętego w czasie. Chociaż trzeba zaznaczyć, że same „barcelońskie”, dodatkowe przychody z turystyki zagranicznej w związku z organizacją Euro i tak wyniosą 8,1 mld zł. w latach 2012-2020. Natomiast w ogólnym obszarze wzrostu PKB w latach 2012 – 2020 szacuje się, że polska gospodarka wzrośnie dodatkowo dzięki wpływowi Euro ponad 21 mld zł – dodaje ekspert.
2016-06-17
Wirtualnemedia.pl
Wygląd elegancki, sposób komunikowania - wyważony acz treściwy, sposób reagowania na sytuacje trudne - opanowany, a rozpoznawalność - wystarczająca. Całość jest równo porządna, czego nie było przy poprzednich trenerach, więc tworzy dobrą, nową jakość - wizerunek Adama Nawałki, trenera polskiej reprezentacji piłkarskiej ocenił dla Wirtualnemedia.pl m.in. Grzegorz Kita.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska uważa, że nie tylko trener Nawałka, ale i cała drużyna bardzo dobrze się prezentują w oficjalnych strojach formalnych kadry. - To dobry wizerunek dla Polski i w pewnym sensie cenny aktyw wizerunku narodowego.

Prezes Kita zwraca także uwagę, że w przypadku trenera Nawałki najistotniejszym elementem układanki jest fakt, że marketingowo istnieje tylko w rytm wyników reprezentacji. - Trenera reprezentacji w sensie marketingowym nie ma bez dobrych wyników gry reprezentacji. Rozumianych jako dobre eliminacje i występ na odpowiednim poziomie na mistrzostwach. Dola trenera jest taka, że znika w jednym oka mgnieniu z radarów marketerów po nieudanych mistrzostwach. Jego byt marketingowy jest ściśle i wyłącznie uzależniony od dobrej postawy naszej drużyny. To nie piłkarz, który może odradzać się w klubie ale selekcjoner, który jest bezlitośnie rozliczany z porażki - uzasadnia Grzegorz Kita.
2016-06-16
Polsat News
Prezes Grzegorz Kita został zaproszony do studia Polsat News aby wspólnie z Paolo Cozza zgłębiać aspekty społeczno-socjologiczne przed meczem Polska-Niemcy.

W trakcie półgodzinnego studia widzowie mogli usłyszeć od pana Kity wiele ciekawych informacji w tym także dość zaskakującą, że reprezentacja, której Polacy kibicują w drugiej kolejności (oprócz własnej) to ..Niemcy!
Zadeklarowało tak aż 21,5% Polaków - w międzynarodowych badaniach dla Grupy ING. Niemcom kibicuje też znaczny odsetek ..Turków! (36,4%)

Z kolei Włosi najbardziej (w drugiej kolejności) kibicują Hiszpanom (30,5%)

#‎GERPOL‬ ‪#‎EURO2016‬ ‪#‎POL‬
2016-06-16
Onet
UEFA (czyli Unia Europejskich Związków Piłkarskich lub Europejska Federacja Piłkarska), choć jest organizacją non profit, obraca miliardami. Nic dziwnego – jest organizatorem największych imprez sportowych na starym kontynencie. Ma wyłączne prawa do europejskich pucharów, w tym Ligi Mistrzów, Ligi Europejskiej, Superpucharu Europy, no i rzecz jasna Mistrzostw Europy, czyli tzw. Euro.
Roczne przychody UEFA sięgają 1,7 mld euro, nie licząc wpływów z mistrzostw Euro, które w ostatnich latach przynosiły federacji blisko drugie tyle. Po ostatnich mistrzostwach Euro 2012, które odbyły się w naszym kraju i na Ukrainie, UEFA zgarnęła 1 mld 384 mln euro.

- Podatkowe zwolnienia dla UEFA przy organizowaniu mistrzostw co do zasady są standardem, a nawet elementem rywalizacji między państwami o względy Federacji. Kto więc chce wygrać wyścig o zorganizowanie turnieju, nie ma wyjścia, musi zaoferować podatkowe bonusy – wyjaśnia Grzegorz Kita, szef firmy doradczej Sport Management Polska.
2016-06-15
Wirtualnemedia.pl
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, podobnie jak i inne sportowe imprezy tej rangi aktywizują reklamodawców. Fakt ten do promocji wykorzystują nie tylko sponsorzy turnieju, poszczególnych drużyn biorących w nim udział czy piłkarzy, ale też inne marki, niezwiązane w żaden sposób z tymi rozgrywkami. Wielu marketerów już do reklamowej rywalizacji przy okazji Euro 2016 włączyło się już parę tygodni temu, stopniowo dołączały kolejne.

Dla Grzegorza Kity, prezesa Sport Management Polska najciekawszym zjawiskiem reklamowym obecnie występującym przy Euro 2016 i reprezentacji jest wreszcie przejście niektórych marketerów "na stronę kibiców". - Takie działania rekomenduję od wielu lat, już od czasów flag Tyskiego. Ale jedynie niektóre marki potrafiły dotychczas skonstruować dobre koncepty, w ramach których marka utożsamia się z kibicem, jego emocjami i wartościami a nie ze sponsorowanym podmiotem sportowym – zauważa Grzegorz Kita.

W jego ocenie obecnie na poziomie kreatywnym też nie jest najlepiej, ale zgodnie z tym trendem idą np. reklamy Orlenu „Najbliżej Biało-Czerwonych”, biało-czerwone sznurówki Lotosu czy Alior Bank z „Dumni jak sponsor, wierni jak kibice”. Dla prezesa Sport Management Polska interesujące są też reklamy Nike wykorzystujące wszechstronne motywy związane z Robertem Lewandowskim, ciekawy jest też projekt Huawei.
2016-06-14
Press
Po występie podczas pierwszego meczu reprezentacji Polski na Euro 2016 (zwycięstwo 1:0 z Irlandią Północną) najgłośniej jest w mediach o najmłodszym piłkarzu naszej reprezentacji – 19-letnim Bartoszu Kapustce. Media zachwycały się bohaterem spotkania, powołując się m.in. na wpisy na jego temat w mediach społecznościowych zagranicznych ekspertów od piłki nożnej (pochwalił go m.in. Gary Lineker - król strzelców mundialu w Meksyku w 1986 roku).

- W przypadku tego piłkarza nastąpiła eksplozja i kumulacja pozytywnych elementów, które szybko i synergicznie przeewoluowały go w bardzo atrakcyjny produkt marketingowy – ocenia Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska. - Talent piłkarski, młodość, ścieżka kariery w stylu "American dream", dobry występ w meczu z Irlandią Północną oraz autoryzacja wartości piłkarskiej przez ekspertów futbolowych – wylicza pozytywy Kita.
2016-06-13
Portal Samorządowy
Zarządzanie obiektami sportowymi to nadal wyższy rodzaj sztuki zarządczej. Także w aspektach geostrategicznych. Portal Samorządowy, najważniejsze z mediów zajmujących się tematyką samorządów (miasta, województwa, regiony itp.), postanowił dogłębniej przeanalizowć temat i poświęcić temu zagadnieniu więcej miejsca. Do oceny rynku wybrał najlepszego z polskich ekspertów, szefa SMP, pana Grzegorza Kitę.

W bardzo obszernym, sześciostronnicowym wywiadzie można m.in. przeczytać o nasyceniu obszarów obiektami sportowymi, filozofii zarządzania 360º czy planach aktywizacyjnych i innowacyjnym włączaniu stadionów w tkankę miejską.


2016-06-13
Gazeta Prawna
Zarabiają piłkarze, trenerzy, sponsorzy. W najgorszej sytuacji są inwestorzy. W Polsce na giełdzie, a dokładniej rynku NewConnect, notowane są zaledwie dwa kluby: Ruch Chorzów oraz GKS GieKSa Katowice. Dlaczego tylko one?

– Lata obserwacji rynku piłki nożnej pokazują, że na rynku polskim nie ma sensu, by klub wchodził na giełdę. Dla niego oznacza to głównie obowiązki i utrudnienia, a zyski strategiczne są bliskie zeru lub nawet cały proces generuje straty finansowe – twierdzi Grzegorz Kita, założyciel Sport Management Polska, były dyrektor generalny Legii Warszawa. I tłumaczy, że praktyka pokazuje, iż w Polsce na rynku NewConnect kluby nie są w stanie pozyskać odpowiedniego kapitału na rozwój, za to biorą na swoje barki chociażby wiele rygorystycznych obowiązków informacyjnych. Ogólnie rzecz ujmując – więcej jest strat niż korzyści.

– Faktem jest, że do tej pory na rynek giełdowy wchodziły głównie kluby mniejszego kalibru. Trudno jest ocenić, co by było, gdyby na giełdę współcześnie wszedł klub ustabilizowany finansowo, o dobrze zdywersyfikowanych przychodach i silnej marce popartej dużym wolumenem kibiców, jak Legia Warszawa czy Lech Poznań – zauważa Grzegorz Kita.
2016-06-12
Wirtualnemedia.pl
Portal Wirtualnemedia.pl zapytał przedstawicieli najważniejszych polskich agencji marketingowych i domów mediowych o przewidywania sportowe dot. Euro 2016.

Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, uważa, że:

"Serce i stale tląca się patriotyczna nadzieja podpowiada, że w finale zmierzy się Francja z Polską, ale rozum zdecydowanie stawia na finał Francja - Hiszpania, po którym koronę Mistrzów Europy założą Hiszpanie zwyciężając 2:0. Uważnie warto będzie też obserwować drużynę Belgii, która ma papiery na czarnego konia tych mistrzostw. Wśród zawodników aspirujących do miana najlepszego piłkarza turnieju widzę jednak głównie gwiazdy. Może Thomas Muller, może Antoine Griezmann albo Cristiano Ronaldo. Natomiast niezależnie od efektów gry polskiej reprezentacji to może być wreszcie turniej, na którym indywidualnie zabłyśnie Robert Lewandowski. Robert w ostatnich czasach nabrał olbrzymiej pewności siebie ale też dodatkowej swobody funkcjonowania na boisku. To daje mu dodatkowe możliwości, nawet jeżeli całość drużyny nie będzie funkcjonowała jako sprawna machina taktyczna"

2016-06-10
TVN24 BiS
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został zaproszony do studia TVN24 BiS, żeby porozmawiać na temat ekonomicznych aspektów EURO 2016.

Ile przeznaczy UEFA dla uczestników turnieju?
Ile przychodów wygeneruje samo UEFA EURO 2016?
Na horyzoncie kolejne rekordy finansowe..
2016-06-10
Press
Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski i piłkarz Bayernu Monachium, przed rozpoczynającym się dziś Euro 2016 praktycznie nie znika z telewizyjnych bloków reklamowych. Jest bohaterem wielu kampanii reklamowych. Dla T-Mobile śpiewa wspólnie z aktorem Tomaszem Kotem. Wcześniej związał się m.in. z markami: Huawei, Vistula, Head & Shoulders, Coca-Cola. Wystąpił także w kampaniach społecznych Narodowego Centrum Krwi i UNICEF. Ponadto figurki z jego podobizną promują markę Lotos. Brał udział w działaniach reklamowych Nike.

- Gdyby dziś zapytać ankietowanych z czym im się kojarzy Lewandowski, to pewnie sporo osób, by mówiło, że z Orlenem, Lotosem itp. czyli firmami powszechnie kojarzącymi się z reprezentacją. Pewnie niewielu trafiałoby w marki, w promocję których naprawdę ten piłkarz jest indywidualnie zaangażowany. Na poziomie strategicznym, zwłaszcza kampanii telewizyjnych, skuteczność powiązania marki z zawodnikiem bardzo zmalała - mówi Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska.

- Ale trzeba rozumieć też perspektywę zawodnika. Jeżeli jest okazja i rynek chce kupować, to trzeba sprzedawać, bo kariera zawodnika może skończyć się w każdym momencie. Jeżeli przychodzi czas żniw, to trzeba z nich korzystać. Ale umiejętnie i rozważnie. Lewandowski poszedł jednak za szeroko. Bardziej drogą Małysza sprzed ponad dekady. Wizerunek Małysza był przy tylu markach, że później nie kojarzył się z niczym innym oprócz Red Bulla, a inne wymieniane przez ankietowanych marki były przypadkowe albo na niskich parametrach rozpoznawalności - dodaje ekspert.
2016-05-30
Wirtualnemedia.pl
Manchester United ogłosił kilka dni temu oficjalnie, że Jose Mourinho, poprzednio szkoleniowiec Chelsea London, został trenerem tego klubu piłkarskiego. Spekulacje o tym, że Mourinho będzie trenował zawodników Manchesteru United pojawiały się od kilku miesięcy. Media donosiły, że szkoleniowiec już dogadał się z „Czerwonymi Diabłami” co do trwania kontraktu i wynagrodzenia. Problemem okazały się kontrakty reklamowe zawarte przez Mourinho w czasie, gdy pracował dla Chelsea London oraz prawa do jego wizerunku.

- Już wiele lat temu wykształciło się pojęcie superklubów czy superpiłkarzy ale rynek nadal czekał na supertrenera. W każdej z tych konstrukcji jej istotą jest jednoczesne połączenie osiągnięć sportowych, sukcesów biznesowych i siły marki. W przypadku osób dochodzą jeszcze kolejne elementy: charyzmatyczność, swoboda i umiejętność komunikacji, styl, prezencja, zarządzanie sobą jako marką. Rynek w pewnym sensie czekał na kogoś takiego jak „The Special One” i doczekał się. Jednakże akcja budzi reakcję. Współczesny supertrener to „kombajn marketingowy”. Trudno spodziewać się, że w przypadku tak uznanej i rozpoznawalnej postaci przedmiotem różnic będą jedynie kwestie sportowe - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2016-05-18
Business Insider Polska
Ile król zarobi w Azji?

Robert Lewandowski w sezonie 2015/2016 został królem strzelców niemieckiej Bundesligi. Stał się jeszcze cenniejszy dla reklamodawców, a zdaniem ekspertów ma szansę na karierę reklamową w Azji.

- Od prawie 40 lat nie było w Bundeslidze króla strzelców, który strzeliłby tyle goli i w takim stylu co Robert. Pamiętamy przecież też o meczu z Wolfsburgiem i pięciu bramkach w 9 minut - mówi Business Insider Polska Grzegorz Kita, prezes agencji Sport Management Polska.

Zdobycie tytułu króla strzelców zwiększyło kolejny raz wartość marketingową polskiego piłkarza - Robert po raz kolejny wskoczył na jeszcze wyższą półkę - mówi Kita. Lewandowski ma szansę na wyższe kwoty za udział w kampaniach reklamowych i akcjach sponsorskich.
2016-05-10
Portal Samorządowy
– Moim zdaniem, nie możemy mówić ogólnie o nasyceniu obiektami całego kraju. Właściwie każdy miasto, każdy stadion czy halę należałoby rozpatrywać indywidualnie, każde miasto czy region ma pewien popyt na obiekt sportowy i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby one były budowane – mówi Grzegorz Kita, prezes firmy Sport Management Polska, lidera rynku polskiego marketingu sportowego.

Kita dodaje, że ciągle wiele miast, nawet tych dużych, nie ma obiektów sportowych na odpowiednim poziomie. – To, że jest Stadion Narodowy, że są stadiony we Wrocławiu czy Gdańsku, nie zmienia sytuacji np. Szczecina – zauważa.
2016-05-09
Wirtualnemedia.pl
Trzeba przyznać, że w sensie społeczno-kulturowym sprzedaż naming rights dla Camp Nou to jedna z najbardziej skomplikowanych transakcji. Z jednej strony mamy klub traktowany jako świętość, z drugiej stadion traktowany jako świątynię. Co więcej FC Barcelona to jeden z niewielu największych klubów gdzie kibice mają naprawdę coś do powiedzenia. To Socios są przecież właścicielami klubu.

Akceptacji takiej transakcji pomagają jednak uwarunkowania rynkowe a nawet klubowa polityka komunikacyjna. To nie jest przecież temat nowy. Pogłoski, plany, informacje o chęci finalizacji tego procesu wyciekały do mediów i kibiców już od ponad półtora roku. Z całą pewnością akcja tak rozciągnięta w czasie przygotowała kibiców i oswoiła ich z tematem. Zresztą taka formuła komunikacji nie dzieje się po raz pierwszy.

Na początku lat dwutysięcznych też nikt nie wierzył, że na koszulkach Barcelony pojawi się logo sponsora. Klub jednak wdrożył to na raty. Najpierw w ogóle zasygnalizował taką koncepcję. Później rozpoczął kilkuletnią współpracę z UNICEF, którą przecież trudno było krytykować ze względu na szczytne cele, a dzięki temu „zalegalizowała” się zajęta przestrzeń na przodzie koszulki. A potem stopniowo przeewoluował od quasisponsorskiej „Qatar Foundation” do już stricte komercyjnego „Qatar Airways”. Można powiedzieć, że transakcja koszulkowa przetarła szlak dla obiektowej - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2016-05-06
Puls Biznesu
Nawałka będzie pił z FoodCare’em

- Zaangażowanie selekcjonera reprezentacji z dobrym wizerunkiem i wynikami a jednocześnie postaci o wysokiej rozpoznawalności niewątpliwie ma marketingowy sens, choć efektywniej i bezpieczniej jest robić to przez dłuższy okres poprzedzający mistrzostwa. Wystartować nawet 4-5 miesięcy przed turniejem, ale już po udanych eliminacjach. Teraz można oczywiście liczyć na wzrost sprzedaży i odróżnienie się od konkurencji - zwłaszcza na rynku tak podobnych produktów jak napoje - ale ryzyko jest oczywiście większe - mówi Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Wydaje się jednak, że pomimo braku pewnej zbieżności atrybutów pomiędzy trenerem a napojem angażowanie go do reklam jednego z wielu produktów w portfolio nie niesie ze sobą takiego ryzyka, na jakie 8 lat temu zdecydował się BZ WBK, który mainstreamowo uczynił swoją twarzą Leo Beenhakkera już w momencie, gdy wyniki reprezentacji wyraźnie się pogarszały i jego wizerunek zaczął się psuć - dodaje szef SMP.
2016-03-15
Polskie Radio
Redaktor Tomasz Zimoch zaprosił Grzegorza Kitę (prezesa SMP) do audycji na temat promocji i wizerunku sportowców. W trakcie ponad półgodzinnej rozmowy pan Kita opowiedział o roli wizerunku w funkcjonowaniu sportowców, zasadach komunikacji a nawet sytuacjach kryzysowych czy zagrożeniach i możliwościach płynących z użytkowania social mediów.
2016-03-09
PRoto.pl
Szarapowa w pewnym sensie rozbroiła komunikacyjną i wizerunkową bombę. Uważam, że poziom krytyki i strat wizerunkowych (pomimo, że i tak duży) jest o około połowę mniejszy, niż byłby, gdyby informacje o dopingu wyszły na rynek np. od federacji - mówi Grzegorz Kita, CEO Sport Management Polska

Zawodniczka praktycznie od samego początku przejęła kontrolę nad przekazem. Przede wszystkim była pierwsza. Ponadto skutecznie wprowadziła do komunikacji elementy i sformułowania, które w sporym stopniu złagodziły tę historię. Zamiast dopingu pojawił się problem „leku”. Wypunktowane zostały kwestie świeżych zmian w przepisach, wieloletniego używania z powodów zdrowotnych. Odrobinę został przeniesiony środek ciężkości winy z tenisistki na jej sztab szkoleniowo-medyczny. Ewidentnie widać, że komunikacja została przygotowana przez fachowców od PR i zarządzania kryzysowego. Przy tej skali zjawiska i pozycji zawodniczki strat nie można było uniknąć, ale zostały one mocno pomniejszone, a przede wszystkim negatywna ocena tenisistki stała się niejednoznaczna. W tym wypadku narracja nie poszła tylko w jedną (negatywną) stronę.
2016-03-02
TVN24 BiS
Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska, został zaproszony do studia TVN24 BiS, żeby porozmawiać na temat "EURO 2016 a bezpieczeństwo". Mecze bez kibiców wydają się wprawdzie mało realne ale nie niemożliwe. Może pojedyncze przypadki..

Natomiast czy UEFA ekonomicznie stać na to, żeby mecze EURO 2016 odbywały się bez kibiców? Zdaniem Prezesa Kity przy skali przychodów z turnieju na poziomie 1,4 mld euro a łącznym udziale 'biletów' i 'hospitality'  "zaledwie" na poziomie ok.17% - ekonomicznie tak. Tym bardziej, że przecież nie całość tych przychodów uległaby obniżeniu. Ale przecież nie tylko o pieniądze tu chodzi..
2016-02-02
Gazeta Wyborcza
Tauron Arena Kraków. Okręt flagowy prze do przodu.

- Podczas mistrzostw Europy w piłce ręcznej Kraków pokazał się jako dynamiczne miasto tętniące życiem. Tylko w międzynarodowym przekazie telewizyjnym było go trochę za mało - mówi Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management Polska, ekspert ds. marketingu i konsultingu sportowego.

Zapraszamy do przeczytania obszernego wywiadu z prezesem Kitą o mistrzostwach Europy w piłce ręcznej ale też o Krakowie i Tauron Arenie.
2016-01-15
Press
- Adam Nawałka stworzył wizerunek stratega, analityka, człowieka poważnego, dokładnego i bardzo zaangażowanego w pracę, co sprawia, że pasuje do produktów typu premium. Jednak nie przeszkadza to, by ze względu na specyfikę dyscypliny cieszącej się masową popularnością reklamował też produkty FMCG – uważa Grzegorz Kita.

Lecz jeśli już miałby promować jakiś sklep, to raczej Almę, bo dla Biedronki jest zbyt elegancki. – Narzucającym się też pomysłem byłoby wykorzystanie Nawałki do promocji dobrych marek odzieżowych (garniturów, koszul itp.) bo przecież trener zawsze jest świetnie i stylowo ubrany – dodaje Kita.

Więcej w wydaniu drukowanym.
Sport Management Polska jest autorem promocyjnego sukcesu polskiego pływania. W latach 2005-08 SMP był wyłącznym przedstawicielem Polskiego Związku Pływackiego w zakresie marketingu. Oprócz promocji dyscypliny firma stworzyła także dwa, wielkie programy sponsoringowe -dla Bioton S.A. oraz Telefonii Dialog S.A. [2005-08]
Sport Management Polska we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia opracował na zlecenie Grupy Tauron unikalną metodologię badawczą. Zrealizowana na poziomie standardów światowych, metodologia służy do doboru, planowania, analizowania i raportowania efektywności działań sponsoringowych [2009]
agencja marketingu sportowego, marketing sportowy agencje