Sport Management
10 marca 2020
Jak powinni postępować organizatorzy imprez sportowych w obliczu pandemii koronawirusa?
Czy należy obawiać się odwoływania imprez sportowych?

Grzegorz Kita: Wiele zależy od indywidualnych decyzji organizatorów, ale przy obecnym zagrożeniu, przy tej fali i skali odwoływania imprez sportowych, czy w ogóle imprez masowych z powodu koronawirusa – wydaje się to już raczej pewne. Stało się to nawet w pewnym sensie obligatoryjnym trendem. Największym problemem dla organizatorów może być jednak mniejsza frekwencja i wstrzymywanie się uczestników i klientów z decyzją o starcie czy uczestnictwie.


Jak na zaistniałą sytuację powinni zareagować organizatorzy?

Na pewno rozważnie i odpowiedzialnie. Przede wszystkim jednak organizatorzy imprez sportowych powinni w tempie ekspresowym dostosować się do nowej rzeczywistości. Całkowicie zredefiniować swoje cele, plany i schematy działania co najmniej na pierwszą połowę roku, a bardzo prawdopodobne, że i na cały ten rok. Architektura rynku wywraca się właśnie do góry nogami.

Z jednej strony przed organizatorami stają:
  • realne zagrożenia zdrowotne dla uczestników,
  • odgórne zalecenia władz rządowych i samorządowych w zakresie odwoływania imprez oraz ich przeprowadzania, ale też
  • ryzyka formalno-prawne i ubezpieczeniowe dla organizatorów.

Z drugiej strony, naturalna w takich sytuacjach ostrożność konsumentów:
  • zarówno do unikania sytuacji grożących zarażeniem,
  • jak i wydawania pieniędzy w okresach niestabilności ekonomicznej.
Widać przecież jakie problemy już pojawiły się w kilku ważnych gałęziach gospodarki: turystyce, transporcie, czy na rynkach finansowych. Recesja może być coraz bardziej prawdopodobna. Skumulowany efekt to niestety problemy frekwencyjne także dla imprez sportowych.



Czy można na to coś poradzić?

Reasumując, nie można robić tego samego co w poprzednich latach, bo sytuacja zmienia się radykalnie a na dodatek nie wiadomo jak dalej się rozwinie. Organizatorzy muszą stać się bardzo elastyczni i profesjonalnie naszkicować sobie warianty rozwoju sytuacji. Bardziej otworzyć się na klienta, ale i myśleć dość pragmatycznie. W warunkach niestabilności gospodarczej i ewentualnej dekoniunktury, konsumenci w pierwszej kolejności rezygnują z rozrywek i przyjemności.

To brutalne, ale w zakresie imprez z kilkoma edycjami rocznie, być może część edycji powinno się już teraz odwołać, żeby nie generować kosztów w obliczu za małej liczby uczestników. Część od razu przenieść na II połowę roku. Można próbować też szukać nowych wpływów budżetowych poprzez tworzenie formatów pod kątem transmisyjnym i on-line itp.

Ale i dla konsumentów trzeba stworzyć zupełnie nową ofertę. Umożliwić sprawniejsze przepisywanie biletów czy pakietów uczestnictwzna inne terminy, wydłużyć czas na decyzję. Być może całkowicie trzeba będzie zamrozić niskie progi w cenach kroczących, czy zaoferować więcej opcji ubezpieczeniowych od rezygnacji czy odwołania.

Natomiast tam gdzie impreza nie będzie odwołana, trzeba będzie bardzo mocno rozważyć zmiany zarówno w polityce cenowej, jak i rabatowej. Nie można robić eventów poniżej progu rentowności, więc może rozgorzeć rzeczywista, konkurencyjna walka o klienta. Zwłaszcza jeśli ostatecznie zacznie dochodzić do kumulacji imprez w kalendarzu np. w II połowie roku. Może to poskutkować zarówno niższymi cenami, ale też walką na wzbogacenie składu pakietów startowych, czy całą kawalkadą okazjonalnych rabatów, aby pozyskać klienta wstrzymującego się z decyzją o uczestnictwie.


***
Pełny wywiad ukazał się na portalu Extremalny.pl

Sport Management Polska jest autorem promocyjnego sukcesu polskiego pływania. W latach 2005-08 SMP był wyłącznym przedstawicielem Polskiego Związku Pływackiego w zakresie marketingu. Oprócz promocji dyscypliny firma stworzyła także dwa, wielkie programy sponsoringowe -dla Bioton S.A. oraz Telefonii Dialog S.A. [2005-08]
Sport Management Polska we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia opracował na zlecenie Grupy Tauron unikalną metodologię badawczą. Zrealizowana na poziomie standardów światowych, metodologia służy do doboru, planowania, analizowania i raportowania efektywności działań sponsoringowych [2009]
agencja marketingu sportowego, marketing sportowy agencje