Sport Management
SMP w mediach
Sport Management Polska to firma wyspecjalizowana w profesjonalnym marketingu i konsultingu sportowym. SMP wszechstronnie łączy tak różnorodne dziedziny biznesu sportowego jak: konsulting, marketing, management, PR, organizację eventów i szkoleń.

Ekspercka wiedza, szerokie kompetencje i bogata praktyka – taki kapitał od lat znajduje uznanie wśród przedstawicieli świata mediów zarówno biznesowych, marketingowych jak i sportowych.

Grzegorz Kita, Prezes Sport Management Polska, zarządzający firmą od 2002 roku, jest najczęściej cytowanym ekspertem z zakresu biznesu sportowego w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi artykułami, audycjami, transmisjami telewizyjnymi czy innymi przekazami medialnymi.

***
CHCESZ SKORZYSTAĆ BEZPOŚREDNIO I INDYWIDUALNIE Z WIELOLETNICH DOŚWIADCZEŃ BIZNESOWYCH I OBSZERNEJ WIEDZY GRZEGORZA KITY?  Zobacz ofertę 
MENTORING

...................................................................................................................................................................................................,
2024-06-25
WirtualneMedia.pl
- Wiele lat porażek, niepowodzeń i kompromitacji polskiej reprezentacji na wielkich imprezach skutecznie nauczyło to pokolenie marketerów ostrożności i unikania hurraoptymizmu, ale też stawiania na inny styl i rodzaj komunikowania się przy takich wydarzeniach - podkreśla Grzegorz Kita.

- To trzeba zresztą podkreślić. Euro czy Mundiale to nadal świetne okazje reklamowe, ale można pokazywać przy nich markę niekoniecznie odwołując się bezpośrednio do reprezentacji czy reprezentantów. Przy tej imprezie królem polowania został Jakub Błaszczykowski - dodaje ekspert.

2024-06-20
Forbes Women
- Polskie zawodniczki to rynek wielkiego potencjału dla marketerów ale trochę nadal nieodkrytego. Największe nazwiska przecierają szlaki ale możliwości jest znacznie więcej. Już wartości ekwiwalentu reklamowego mówią same za siebie ale w połączeniu z rankingami rozpoznawalności, świadomości marki, rankingach sympatii czy wreszcie potencjale sportowym i marketingowym – pozwalają poczuć duże możliwości jakie dają współprace z kobiecą twarzą polskiego sportu - komentuje Grzegorz Kita dla Forbes Women, Ranking 100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych 2024 r.
2024-06-17
Fashion Biznes
Jeszcze zanim oczy całego świata zwrócą się w kierunku Paryża i tegorocznych igrzysk, fani sportowych emocji podelektują się piłkarskim świętem. W piątek ruszyło EURO 2024. Jaki jest koszt organizacji turnieju rangi Mistrzostw Europy? Kto może na nim zarobić? Jak marki powinny wykorzystywać potencjał rozgrywanych w Niemczech zawodów? Na te pytania odpowiedział nam Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.

Jednego zawsze można być jednak pewnym. To UEFA jest największym finansowym zwycięzcą EURO. – UEFA sama szacuje swoje przychody z tegorocznych Mistrzostw Europy na około 2,4 mld euro. Ale beneficjentami tej finansowej bonanzy są także federacje krajowe, które otrzymują spore pieniądze z tytułu uczestnictwa. Za samą obecność na turnieju każda uczestnicząca federacja krajowa otrzymuje 9,25 mln euro. Dodatkowo otrzymuje też 1 mln euro premii za każde zwycięstwo a 0,5 mln za remis. Kolejne bonusy są za awans do kolejnych etapów turnieju – dodaje Kita.
2024-06-03
WP Sportowe Fakty
Anna Lewandowska regularnie od miesięcy publikuje w mediach społecznościowych nagrania swoich tańców z partnerami. Dociera nimi do kilku milionów followersów. A po sieci viralowo rozchodzą się memy. Nie są to jednak zabawne i niewinne żarty jak te o rywalizacji Lewandowskiego z Igą Świątek czy Bartoszem Zmarzlikiem. To pogardliwe, wulgarne, niesmaczne i uderzające w nią, w niego i ich małżeństwo reakcje. "To tylko memy" - ktoś powie. "Po co przejmować się anonimami" - doda. I miałby rację, gdyby nie fakt, że taneczna aktywność byłej karateczki w mediach społecznościowych wpływa na wizerunek jej, "Lewego" i ich wspólny. A to już sprawa, której nie powinno się lekceważyć.

- Nie jestem szczęśliwy, że rozmawiamy w tak specyficznym, obyczajowym, wręcz dziwnym kontekście. Nie da się jednak ukryć, że ta korelacja istnieje i że oddziałuje. I to negatywnie niestety - mówi WP SportoweFakty Grzegorz Kita, założyciel i prezes Sport Management Polska.
2024-06-02
Polskie Radio 24
Gościem audycji "Temat Dnia" w Polskim Radiu 24 był Grzegorz Kita, ekspert z zakresu marketingu i konsultingu sportowego.

- Igrzyska Olimpijskie, EURO czy mundiale to dla sportowców wielkie okna wystawowe, wielkie "pięć minut". Od każdego jednak zależy indywidualnie jak je wykorzysta. Samoistne zainteresowanie mediów szybko przemija i współcześnie sportowcy muszą być przygotowani do tego aby być mistrzami zarówno sportu jak i marketingu. A to jest trudne - mówi ekspert.
2024-05-27
PRoto
Zaledwie kilka dni temu kapitan reprezentacji Polski i napastnik FC Barcelony został ambasadorem G2A.COM, platformy handlowej z grami, oprogramowaniem i innymi produktami cyfrowymi. Wiele osób zastanawia się, czy marka ta jest na pewno odpowiednim wyborem i czy Lewandowski powinien być z nią kojarzony. Wcześniej Robert Lewandowski wraz z żoną Anną zostali ambasadorami polskiej marki rowerów Storm. Od pewnego czasu współprace marketingowe piłkarza są krytykowane, pojawia się on bowiem w otoczeniu mniejszych, nieznanych marek.

- Kolejne kontrakty, decyzje i zachowania to właściwie skakanie od ściany do ściany, chaos komunikacyjny i marketingowy. A w konsekwencji, prześmiewcze reakcje opinii publicznej. To wszystko jest o tyle dziwne, że Lewandowski jest nie tylko wielką, globalną marką w kategoriach obiektywnych, ale i sam subiektywnie się za taką uważa. W związku z tym powinien być wręcz przeczulony na działania zgodne z profesjonalną strategią i komunikacją, ostrożnością i roztropnością wizerunkową czy po prostu zdrowym rozsądkiem. Pewnym markom po prostu nie wypada robić pewnych rzeczy. Nie mogą rozmieniać się na drobne. Zamiast tego mamy festiwal zaskakujących partnerów, niszowych angażacji czy po prostu błędów komunikacyjnych - mówi Grzegorz Kita ze Sport Management Polska.
2024-04-07
TVN24.pl
Kochają go i nienawidzą. Bije, biją jego, bo przyzwyczaił do kolejnych porażek, obraża, sam też jest celem licznych ataków. Lata lecą, a Marcin Najman pozostaje na świeczniku. 

- Marcin Najman stał się showmanem, może nawet performerem, trudno nazywać go sportowcem. Ale on też uświadomił sobie dawno temu, jakiego rodzaju rozrywkę musi dostarczać, czego ludzie oczekują i za co są w stanie zapłacić. Więc jeżeli dalej są w stanie płacić i oglądać, to wciąż im ją dostarcza. A to czy to będzie rozrywka polegająca na tym, że zostanie pokonany, ośmieszy się czy skompromituje, to z jego punktu widzenia – domniemuję – jest już wtórne. Grunt, żeby było głośno i żeby dalej dało się monetyzować jego markę. Dość specyficzny model biznesowy - mówi Grzegorz Kita, szef SMP.
2024-04-02
Media Marketing Polska
- Marketing w piłce nożnej kobiet to w pewnym sensie paradoks. Ale nie chodzi o zasadność ale o status quo. Jest z tym trochę jak z Yeti. O wzrastającym zainteresowaniu piłką nożną kobiet mówi się już od dobrych kilku lat. Od co najmniej dwóch lat mówi się o tym jako wyraźnej modzie a nawet trendzie. A jednak gdy rozejrzeć się wokół to po prostu nie widać ani spektakularnych kampanii marketingowych ani sponsorów walących drzwiami i oknami. To co się dzieje ma raczej charakter jednostkowy albo nieregularny - analizuje Grzegorz Kita, prezes SMP.

- Wydaje się, że na marketing w piłce nożnej kobiet należy patrzeć raczej jako na marketing (nadal) przyszłości. Piłka nożna kobiet dopiero stworzyła pewne przyczółki czy fundamenty aby tak się kiedyś stało - dodaje ekspert
 
2024-03-28
Onet
Emocje były ogromne, a Robert Lewandowski ich nie krył, co uchwyciły kamery. Polska awansowała na EURO po trudnym boju z Walią. Kibice mogli zobaczyć zupełnie szczerą i w żaden sposób nieukrytą reakcję kapitana Biało-Czerwonych na ten sukces.

- Nie powiedziałbym o jakiejś fundamentalnej zmianie w jego przypadku. Natomiast nomen omen i żartobliwie mówiąc, nadeszła wiosna jako pora roku i widać też pewne znamiona wiosny wizerunkowej u Lewandowskiego. Po długiej, trwającej nie sezon ale wiele lat, zimie wizerunkowej. Rzeczywiście w ostatnich tygodniach stał się odrobinę naturalniejszy, co od razu pozytywnie też wpływa na jego wizerunek - wyraża opinię Grzegorz Kita ze Sport Management Polska.
2024-03-22
Press
Canal+ pozyskał wyłączne prawa do transmisji wszystkich meczów Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Młodzieżowej UEFA i Superpucharu UEFA w sezonach 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027 na terenie Polski. 

- Z punktu widzenia analiz grup docelowych (zwłaszcza w kontekście ich wielkości, swoistej "autonomiczności" i decyzyjności zakupowej oraz koncentracji wiodącego obszaru zainteresowań), na polskim rynku można mówić o trzech najważniejszych zbiorczych pakietach piłkarskich: Ekstraklasa S.A., Liga Mistrzów UEFA i mecze Reprezentacji. Canal+ będzie więc miał 2/3 głównego rynku, a mecze reprezentacji też tam przecież będzie można oglądać poprzez stacje TVP, które C+ ma w ofercie. Wyrasta więc na wiodącego dostawcę treści piłkarskich i dokonuje swoistej konsolidacji rynku - ocenia Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska.
2024-03-11
Wirtualne Media
Kanał Sportowy zmienia się. Od marca br. z ramówki wypadł program „KS Poranek”, w zamian pojawił się przedpołudniowy format „Tylko Sport”. Nowa produkcja ma być emitowana od środy do soboty. W inne dni KS pokazuje magazyny piłkarskie: w poniedziałki „Moc futbolu”, wtorki „KS Europa”, a w niedziele „Lożę Piłkarską".

- Ostatnie zmiany w Kanale Sportowym to wymuszony, ale zarazem naturalny proces swoistej restrukturyzacji po odejściu Krzysztofa Stanowskiego, części innych pracowników i spadku wyświetleń. To może czasami bolesny, ale dość racjonalny kierunek by istotnie przemodelować projekt. W takiej sytuacji dokonuje się przeglądu aktywów, możliwości, formatów, ale też rezygnacji z niektórych programów czy osób. To cenne, że w ogóle współwłaściciele KS pokusili się o tego typu refleksję. Uznali, że nie mogą po prostu jechać siłą rozpędu tylko muszą przemyśleć swój sposób funkcjonowania - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Grzegorz Kita ze Sport Management Polska.
2024-03-09
Interia
- Patrząc wyłącznie wizerunkowo czy PR-owsko, zabieranie przez czynnych sportowców głosu w tematach politycznych czy społecznych, zwłaszcza tych gorących,  to zawsze dla nich spore ryzyko. Jest to wprawdzie konstytucyjne prawo obywatela, aby móc wypowiadać się na dowolny temat, ale dla czynnych sportowców, jako osób publicznych, ma to konsekwencje wizerunkowe, reputacyjne, biznesowe czy nawet psychologiczne. Z reguły jest bowiem tak, że ważne tematy dzielą opinię publiczną co najmniej na dwa przeciwne obozy, nie licząc grup środka. Czyli zabranie głosu w poważnym temacie skutkuje ryzykiem aktywnego konfliktu z przynajmniej jedną, dużą stroną sporu - mówi Grzegorz Kita, prezes firmy Sport Managment Polska zajmującej się marketingiem i konsultingiem sportowym.
2024-02-20
Gazeta Wyborcza
Decyzja o tym, że Zagłębie Sosnowiec nie będzie prowadziło już w ramach swojego sklepu sprzedaży online zaskoczyła zarówno kibiców, jak i osoby, które działają w tej branży.

- Początkowo sądziłem, że informacja o tym, że Zagłębie rezygnuje ze sprzedaży online, to żart. Trudno w to uwierzyć. Cyfryzacja to obecnie słowo klucz, wręcz standard rynkowy, ale też element relacji i komunikacji między klubem a kibicami. Szczególnie gdy mówimy o takim klubie jak Zagłębie - ze znaną marką i szerokim środowiskiem kibiców. Handel online to obecnie najprostsza i najszersza ścieżka kontaktu z potencjalnym klientem i zarazem najkorzystniejsza i najwygodniejsza dla niego. To właściwie nawet element kultury organizacyjnej klubu i marki, bycia proklienckim i szanowania własnych kibiców. Ułatwiania im życia, rozszerzania więzi z klubem, no i oczywiście pobudzania decyzji zakupowych. Ten trend umocnił się w czasie pandemii i odwrotu obecnie nie ma. To jest tak oczywiste, że tu nie ma miejsca na pole do dyskusji - mówi Grzegorz Kita, specjalista i ekspert z zakresu marketingu i konsultingu sportowego. 
2024-02-12
RMF24
- Na świecie pewne są tylko śmierć, podatki i stale wzrastające ceny reklam na Super Bowl - mówi Grzegorz Kita, prezes SMP. Na antenie Radia RMF rozmawiano nie tylko o tym ale i o unikalnym, narodowo-popkulturowym statusie SuperBowl i jego znaczeniu dla gospodarki.

- To unikalny w skali świata, ogromny kombajn marketingowy, który startuje wiele miesięcy przed tym zanim zawodnicy w ogóle wyjdą na boisko - dodaje Kita.
2024-01-16
WP Sportowe Fakty
WP SportoweFakty: Czy dopiero 17. miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" pokazuje, że Robert Lewandowski ma fatalną opinię u Polaków?

Grzegorz Kita, specjalista ds. marketingu i konsultingu, prezes SMP: Plebiscyt drastycznie to uwypuklił. Takie miejsce to właściwie katastrofa wizerunkowa, swoiste wotum nieufności od opinii publicznej. Lewandowski wręcz czołowo zderzył się z vox populi, ale trzeba zaznaczyć, że długo na to pracował. Na jego wizerunku jest sporo rys. Nie jestem szczęśliwy, rozmawiając o marce Lewandowskiego w taki sposób, ale trudno przymykać na to oko.
Sport Management Polska jest autorem promocyjnego sukcesu polskiego pływania. W latach 2005-08 SMP był wyłącznym przedstawicielem Polskiego Związku Pływackiego w zakresie marketingu. Oprócz promocji dyscypliny firma stworzyła także dwa, wielkie programy sponsoringowe -dla Bioton S.A. oraz Telefonii Dialog S.A. [2005-08]
Sport Management Polska we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia opracował na zlecenie Grupy Tauron unikalną metodologię badawczą. Zrealizowana na poziomie standardów światowych, metodologia służy do doboru, planowania, analizowania i raportowania efektywności działań sponsoringowych [2009]
agencja marketingu sportowego, marketing sportowy agencje